Narva piirijärjekorrad on kadunud

5. detsember 2013 ILJA SMIRNOV

Narva piiril oli eile varasemast tunduvalt vähem nii alkoholi ja sigarette toovaid jalakäijaid kui ka autoga kütuse vedajaid.

Detsembrist karmistusid alkoholi, kütuse ja tubakatoodete Eestisse  toomise tingimused. See ongi põhjus, miks piiri ületavate inimeste arv on ligemale poole võrra vähenenud.

1. detsembrist jõustunud uute reeglite kohaselt saab ühes kalendrikuus ELi välistest riikidest tuua Eestisse aktsiisivabalt alkoholi ja kütust esimesel saabumisel ning tubakatooteid esimesel ja teisel saabumisel.

Poole vähem inimesi

Piiril oli muudatust kohe märgata. Eriti lühikeseks jäid või kadusid sootuks järjekorrad Narva jalakäijate terminalis. Maksu- ja tolliameti tollikorralduse osakonna juhataja Urmas Koidu märkis, et vähemalt esimesed päevad pärast muudatuse jõustumist on olnud tollipunktides väga rahulikud.

“Narva maantee piiripunktis pole nii rahulikke päevi väga ammu olnud – kui tavaliselt on päevas piiriületajaid mõlemas suunas kokku 10 000 kuni 11 000, siis näiteks esmaspäeval oli neid vaid 5333 ja eile [teisipäeval] 5384. Sõiduautode ooteaeg on üle pika aja olnud mitu päeva järjest alla ühe tunni,” ütles Koidu.

Ta lisas ka, et kuni uute nõuete täitmine on tagatud ja sigaretivedu Jaanilinnast lõppenud, rakendatakse Narva piiripunktis intensiivsemat kontrolli.  Selle käigus teavitatakse inimesi ka uutest reeglitest.

“Selleks on meil praegu väljas tavapärasest rohkem inimesi. Eesmärgiks on tagada sujuv tollikontroll. Tõhusamate kontrollidega jätkame kindlasti ka edaspidi. Koostöös politsei- ja piirivalveametiga saame korduvpiiriületajad tuvastada vähem kui minutiga. Piiriületajad on igatahes muudatustest teadlikud ja suhtuvad tugevdatud kontrolli rahulikult, sest piiriületus on kiire.”

Piirivalve kinnitas tollitöötajate tähelepanekuid piiriületuste arvu vähenemise kohta. Pressiesindaja Olja Kivistik märkis siiski, et praegu on veel vara järeldusi teha, kas sellise ilmingu on põhjustanud seadusemuudatus või hoopis asjaolu, et inimestel ei ole kuu esimestel päevadel ostudeks raha.

Lihtsam Eestisse külla tulla

Põhjarannik on varem juba kirjutanud, et autojärjekorra kahanemine Narva piiril võib panna rahalise põntsu munitsipaalfirmale Transservis-N,  kes siseministeeriumiga sõlmitud lepingu alusel piirijärjekordade teenindamise eest raha teenib. Ettevõtte tegevjuht Andrus Tamm ütles eile, et autode järjekord on tunduvalt lühemaks jäänud.

“Kui vaadata esmaspäeva ja teisipäeva numbreid, siis on näha, et neid inimesi, kes sõitsid öösiti, et turiste mitte segada, enam ei ole. Kui varem oli ööpäevas 550-600 autot, siis viimastel päevadel ainult 350,” märkis Tamm.

Ta kinnitab, et piiril teeniva ettevõtte jaoks on see halb. “Arvutustes, mis me lepingu kohaselt septembris siseministeeriumile edastasime, ei olnud võetud arvesse, et detsembris selline asi juhtub. Ent loodame, et venemaalased näevad, kui palju lihtsam on Eestisse tulla ja siit lahkuda ning nende arvukus suureneb. Lõplikke tulemusi näeme jaanuari lõpus, pärast kõiki jõulu- ja uusaastapidusid,” sõnas Tamm.

Igalt piirile suunduvalt sõiduautolt ja pisibussilt kasseerib Transservis-N kohustuslikus korras 3 eurot – nn ooteala teenuse eest. Tamm täpsustas, et seda tariifi kooskõlastatakse siseministeeriumiga kord aastas.