Kondiiter, kes ühtviisi hästi valitseb tsiklit ja teeb tsiklipiltidega torte

14. mai 2011 TIIA LINNARD

Pagaripoiste OÜ kondiitrile Sünne Miksonile meeldib kõige rohkem teha lastetorte. "Siis tulevad soojad mõtted pähe," ütleb ta.


Uskumatu, aga nii see oli: põhiline tort, mis sünnipäevale minnes näpu otsa võeti, oli kreemitort. Sellel vohasid suured roosad võikreemist roosid, mis lükati taldriku servale ja sealt edasi rändasid need prügikasti. Tortide valik oli olematu. Aga see on minevik.

Tordimaailma tänapäev on kirjum kui kunagi varem. Ilusam kui kunagi varem. Suurejoonelisem kui kunagi varem. Lähemal kunstiteosele kui kunagi varem. Ning maitsvam muidugi ka.

Kuid tänapäeva tordimaailm on ka kummalisem kui kunagi varem. “Kui klient ei häbene küsida, siis mina ei häbene teha,” muigab Pagaripoiste OÜ kondiiter Sünne Mikson, kes on tellija soovile vastu tulles vorminud nii prinke pepusid kui kikkis tisse. Just-just – jutt käib jätkuvalt tortidest!

Milline näeb Eestis välja pulmatort? Nagu muiste või on meilgi hakatud selle sündmuse puhul mitmekorruselisi torte tellima?

Tellitakse ka mitmekorruselisi – ilusaid ja luksuslikke, rooside- ja kalladekujuliste kaunistustega. Need tordid on enamasti valged ja iseenesest väga lihtsad. Väga efektne on ka väikestest torditükkidest kokku pandud mitmekorruseline pulmatort. Kõik tükid on ilusti ära pakitud ning paelaga kinni seotud.

Kas siinmail kasutatakse pulmatortidel ka neid pruutpaari kujutavaid pupujukusid, nagu filmides näha?

Kasutatakse ikka. Või siis tuvipaarikujulist kaunistust.

Ma olen mõelnud, kas need pupujukud on söödavad – et kas pruutpaar pannakse koos tordiga nahka või…

(Naerab.) Ei, see kaunistus on plastist ning pannakse pärast kodus riiulile seisma.

Kuidas sünnivad need tordid, mis näevad välja nagu fotorealistlikud maalid? Näiteks Johnny Depi pildiga filmist “Kariibi mere piraadid”?

Need on suhkrupaberile prinditud pildid, täiesti söödavad. Tellija võib soovi korral tordi kaunistada ka oma pildiga. Saadab meiliga foto, me prindime selle välja ja paneme tordi peale. See meetod on odavam kui käsitsi joonistamine ning kujutis tuleb ka palju täpsem.

Suhkrupaberile printimise kasutuselevõtt võrdub tordimaailmas samasuguse tiigrihüppega nagu trükipressi leiutamine raamatute maailmas!

Just! Näiteks firmalogode puhul on seda väga hea kasutada, sest käsitsi joonistades ei tule see kunagi nii ilus.

Kas tort on ka teie enda sünnipäevalaual või ei taha te vähemalt sel päeval ühtegi torti enam näha?

Muidugi on, ja ikka enda tehtud. Ma eelistan mahlast puuviljatorti. Seda pakkudes ei eksi kunagi, sest enamik sööb puuvilju. Näiteks martsipani kõik ei söö.

Mõnel tordil on kulda ja karda peal rohkem kui jõulude ajal kuusepuul. On see ilu ikka tervisele ohutu?

Täiesti ohutu, sest me kasutame ainult looduslikke värve – päikesekollast, puuviljapunast jne.

Päikesekollane kõlab küll väga looduslikult, kuid kas ta seda ka on?

On küll. Mina kasutan enda jaoks tehtud tortide peal ka neid värve, mida kasutada enam ei tohi. Kuid need värvid on ilusad – nad on hästi erksad. See imeväike kogus värvi, mis ühe tordi peale kulub – see ei tapa kedagi. Pealegi ei söö keegi torti kilode kaupa, mõni inimene sööb torti ainult paar korda aastas.

Kõik huvilised said hiljuti Pagaripoiste OÜ uues kohvikus Narvas näha, kuidas te torte kaunistate. Need olid kunstiteosed, mis teie käe all sündisid. Te joonistate imehästi! Kas te teetegi seda ainult tortide peal või joonistate mõnikord ikka paberi peale ka?

Aeg-ajalt ikka joonistan, see käib hooti. Ma joonistan tsikleid ja autosid, mis leiavad koha mu 5aastase poja toa seinal. Kõik tsiklid, mis mul on olnud, olen ma ära joonistanud. Minult on tellitud ka tsiklipiltidega torte. Hiljuti just tegin sellise, kasutades Harley- Davidsoni värve – musta, oranži ja kollast. Leegid ja tsikkel olid šokolaadist. Hästi kihvt tuli, tellija jäi ka väga rahule.

Kaua te olete tsikliga sõitnud?

Seitse aastat. Mulle meeldivad suured matkarattad, endurod.

Kuidas te sellist ratast jaksate üles tõsta? Te nii nääpsuke…

Ega jaksagi, nii et parem on mitte kukkuda. (Naerab.) Aga on juhtunud, et ma olen isegi oma sünnipäeval traumapunkti sattunud. Viimasel ajal olen ma siiski rahulikumaks muutunud ning õppinud ka aeglasemat sõitu nautima. See lõhn, mis tsiklimootorist tuleb – see on kõige parem.

Vaheldus töö juures levivatele magusatele lõhnadele igatahes missugune!

Täpselt.

On pulmatordid, on firma sünnipäeva tordid, on lastetordid… Milliseid torte teile kõige rohkem meeldib teha?

Lastetorte. Neid tehes tulevad pähe sellised soojad mõtted. Üks uhke tort, mis ma kunagi emaga tegin, kujutas endast tornidega lossi, kust tuli treppi mööda alla Tuhkatriinu.

Teie ema on ka kondiiter?

Jah, ta on seda tööd teinud 35 aastat. Ma olin seitsmeaastane, kui hakkasin tema töö juures käima. Nii kui mul vaba aega tekkis, olin kohal. Mulle nii meeldis seal ja ma tahtsin ise ka proovida. Ema pani mu siis lillekujulisi kaunistusi tegema.

Mulle meeldib kondiitritöö siiamaani ja ma tahan seda veel kaua-kaua teha ning võimalikult palju oma vaimset sisetunnet materiaalselt väljendada. Kui suhtuda töösse loominguliselt, siis ei teki ka rutiini. Kui ma tegin piparkooke, kasutasin ma 18 eri tooni glasuuri, kujutades helikopterite ja tsiklitega ringi kihutavaid jõuluvanasid. Mind vaadati kui totakat, kes ise oma töö raskemaks teeb, aga see on nii hea tunne, kui kliendid on rahul. Kõik osteti ära ning telliti juurdegi.

Loss ja Tuhkatriinu… Milliseid ekstravagantseid torte olete veel teinud?

Koopa rahapadadega ning kollase martsipanist draakoniga, kes neid kuldrahasid valvab.

Ime, et teie juurde veel muinasjuturaamatuga ei tulda, et mulle palun pilt leheküljelt number 18!

Barbie-raamatuga on tuldud. Tüdrukutele, kellele Barbied väga meeldivad, tellitakse ka torte, mille kaunistuseks kasutataksegi päris nukku. Talle tehakse magusast uhke kleit selga ning ehitakse ära. See on ilus tort – palju sära ja liblikaid ning kindlasti roosa, nii nagu Barbiesid armastavatele tüdrukutele meeldib.

Mida kõike välja mõeldakse!

Väga palju ideid on ka tellijatel endil. Kui on huvitavad soovid ja kondiitritest tegijad, kes need täita suudavad, siis on see ju väga hea lahendus.

Soove on aga muidugi igasuguseid. Hästi imelikke torte on tahetud, näiteks jõuluvana, kelle kuub on eest lahti.

Tort “Liputajast jõuluvana”? Tule taevas appi!

Ja tisse tahetakse – koledaid tisse, ilusaid tisse, pruune tisse. Ja prinke pepusid stringidega. Kui klient ei häbene küsida, siis mina ei häbene teha.