Laupäeviti kaubeldakse Jõhvis Viru toiduga

16. august 2013 SIRLE SOMMER-KALDA

Jõhvi turg saab endale laupäeviti konkurendi taluturu näol, kus müüakse eranditult Virumaa pinnal kasvanud ja valmistatud toitu.

Sel laupäeval toimub Jõhvi keskväljakul esimene taluturg, mis viib kokku Viru toidu kasvatajad ja tootjad ning kodulähedast kraami hindavad tarbijad.

Jõhvi keskväljakul on taluturu telk püsti igal laupäeval kella 9-13, esialgu kuni oktoobri lõpuni. “Välja arvatud lausvihmaga, kui telki pole võimalik üles panna,” ütles MTÜ Kohalik Toit juhatuse liige Aigi Kullerkupp.

Taluturu käivitamine langeb kokku kohaliku tooraine müümise tippajaga. “Nii mõnigi on küsinud, miks peaks eelistama taluturgu Jõhvi turule. Üks suur erinevus on see, et kui lähen turule, siis ma ei tea, kas ma ostan sealt kohalikku tomatit või mitte – kauba päritolule ei saa sada protsenti kindel olla.”

Taluturg on tema sõnul mõeldud just sellistele tarbijatele, kes tahavad kindlasti süüa kohalikku toitu. “Oleme eelnevalt tootjad ja toitlustajad üle kontrollinud. Seda riski ei ole, et võib Eesti maasikate pähe Hispaania omasid saada.”

Kitsepiimast meeni 

Esimesele taluturule on lubanud kauplema tulla Konju mõis kitse- ja lehmapiimaga, Erra Agro ja Vendi talu juurviljadega, aga ka näiteks leivaküpsetaja Toilast ja meemüüja Valastelt.

“Meie mõte on, et turg edaspidi kasvaks ja kauplejad mingi aja järel vahelduksid, et inimestel oleks huvitav,” rääkis Kullerkupp.

Tuleval aastal loodetakse taluturg keskväljakule püsti panna varakevadest hilissügiseni. “Meie suur koostööpartner on kaubanduskeskus Tsentraal, kes haldab seda platsi, ei küsi üüratut renti ja toetab meie tegevust.”

Käegakatsutav tulemus 

Taluturg on Viru toidu programmi esimene pääsuke.

Programmi elluviiva mittetulundusühingu Kohalik Toit algatasid kaks Leaderi tegevusgruppi – MTÜ Kirderanniku Koostöökogu ja MTÜ Virumaa Koostöökogu -, suurendamaks tarbijate huvi kohaliku toidu vastu. Praegu on mittetulundusühingus 16 liiget, kes tegelevad toidukaupade tootmise ja toitlustamisega.

Kullerkupp märkis, et taluturg tundus kõige käegakatsutavam ettevõtmine, mis programmi raames ära teha, aga selle kõrval on missiooniks tootearendus ja ühine turustamine.

“Tahame patendiametis registreerida Viru toidu logo, et tõsta teiste toidukaupade seast esile siin piirkonnas toodetud toorainet ja meile iseloomulikku toitu. Praegu paneme koostöös tootjate ja toitlustajatega paika kriteeriume, et need poleks üle võlli, vaid reaalselt täidetavad ning tootjal ja toitlustajal tekiks motivatsioon märki taotleda.”

Mittetulundusühing on avatud uutele liitujatele. “Liikmetele on ühisturundusteenused ja koolitused, aga ka taluturul ja messidel osalemine kaks korda soodsamad. Näiteks on tulemas infopäevade sari koostöös veterinaarametiga, et julgustada sihtrühma väiketootjaks hakkama ja elavdada sellega ettevõtlust,” rääkis Kullerkupp.

Üheks lähiaja väljakutseks on veel osalemine Paunvere laadal Eesti toidu telgis.

“Meile tehti ettepanek panna hobikokkade kategoorias välja kaks meeskonda, kes valmistavad publiku silme all lihtsa ja huvitava retsepti järgi mõne toidu, kasutades selleks kohalikku toorainet. Osaleme eesmärgiga meelitada Eesti toidu telk mõnele Ida-Virumaa laadale, sest esmajoones tahame propageerida Viru toitu ikkagi siin piirkonnas,” selgitas Kullerkupp.