Kohtla-Nõmme vallavanemaks valiti Jaak Rooden

2. mai 2013 KÜLLI KRIIS

"Valimisteni jäänud viie kuuga mingeid suuri muudatusi toimuda ei saagi," ütles Jaak Rooden end volikogule juba teist korda vallavanema kandidaadina tutvustades.

Kohtla-Nõmme vallavolikogu tühistas kuu aja taguse otsuse Riho Kanguri vallavanemaks valimise kohta; uued valimised võitis viie poolthäälega Jaak Rooden.

Vallavolikogu eelmisel isungil kahe kandidaadi seast vallavanemaks valitud Riho Kangur lubas vallavalitsuse uue koosseisu esitada 9. aprilliks.

15. aprillil esitasid volikogu viis liiget volikogule ja vallavalitsusele pöördumise, väljendades muret vallavanema umbusaldamise järel tekkinud keerulise olukorra suhtes. Muu hulgas avaldati kahtlust, kas vallavalitsuse juhtimise kogemuseta Kangur suudaks selles ametis nii vastutusrikkal hetkel hakkama saada ning tehti ettepanek lisada volikogu päevakorda punkt Kanguri valimise otsuse tühistamiseks.

Riho Kangur esitas vallavalitsuse koosseisu volikogu esimehele 24. aprillil; hilinemist põhjendas ta haigestumisega.

Vastastikused süüdistused

Volikogu istungil tekitas küsimusi selles pöördumises toodud vihje Kanguri lahkumise põhjustele Narva-Jõesuu SOS lasteküla juhataja kohalt, mis allakirjutanute hinnangul heidab halba varju Kohtla-Nõmme vallale. Kuigi ükski viiest saadikust neid põhjusi ei avalikustanud, süüdistas saalis viibinud Riho Kangur neid laimamises.

Järgnevalt läks jutt pärast eelmist istungit Põhjarannikus ilmunud artiklitele ja Riho Kanguri enda kirjutatud arvamusloole, mida osa volikogu liikmeid nimetas inetuks.

“Ja tuleb veel inetum artikkel!” lubas Kangur. “Aga see on teie valik, ja andke minna. See olukord ongi teil keeruline ja läheb veel keerulisemaks – mul on tõestusmaterjali siin küll.”

Volikogu liige Sirje Sillat küsis koalitsioonis olevailt saadikuilt, kas nood oleksid Kanguri pakutud vallavalitsuse kinnitanud – kui see oleks esitatud õigel ajal.

“Meie seisukoht on, et Kohtla-Nõmmet juhivad kohalikud inimesed,” vastas koalitsiooni nimel Ain Luuk.

Taas samad kandidaadid

Vallavanemaks esitati samad kandidaadid, kes kuu aega tagasi – Jaak Rooden ja Riho Kangur -, ent vahepeal oli koalitsioon muutunud opostsiooniks ja vastupidi. Riho Kangur oli enda esitamise ajaks saalist lahkunud ega naasnud enam.

Rooden sai viis, Kangur kolm häält.

Vallavalitsuse liikmeteks kinnitati lisaks Roodenile vallavalitsuse sotsiaaltöötaja Moonika Räitsak ja pearaamatupidaja Maarika Suurmägi ning mitmes valdkonnas kompetentne vallaelanik Kalev Naur.

Jaak Roodeni palgaks kinnitati 1335 eurot; sama suurt palka maksti ka eelmisele vallavanemale.

Uus umbusaldamine tulekul

Vallavolikogu koalitsiooni hinnangul on volikogu esimees Mait Rooden kahjustanud valla mainet, mistõttu esitati volikogule avaldus tema umbusaldamiseks.

Mait Roodenile heidetakse ette soovimatust vallavalitsuse ja osa volikogu liikmetega koostööd teha, samuti pannakse talle süüks negatiivse protsessi käivitamist valla suhtes.

Umbusaldusavaldust hakkab volikogu arutama järgmisel istungil.