Pagari mõisa ostsid hispaania kütid

29. märts 2013 SIRLE SOMMER-KALDA

Pagari mõisa peahoonesse rajatakse majutusasutus, mille põhirõhk on jahimeeste teenindamisel.

Mullu sügisel Mäetaguse kandi metsades nepijahil käinud hispaanlastele jäi silma Pagari mõis, mille vald oli müüki pannud. Pärast renoveerimist peaks sinna tulema jahihotell.

Mäetaguse vallavanem Aivar Surva rõõmustas, et Pagari mõisa peahoone leidis omaniku ja saab loodetavasti korda. Tema teada on mõisa ostnud hispaanlased siin korduvalt koos Kiikla jahimeestega küttimas käinud ja eelkõige huvitab neid linnujaht koertega.

“Neil on huvi ära osta ka kompleksi kuuluv viinaait ja teisi kinnistuid, sest praegu kuulub mõisahoone juurde väga vähe maad. Kui nad mõisa korda teevad ja see saab elu sisse, annab see palju juurde kogu Pagarile,” leidis Surva.

Pagari mõisa ostmiseks ja renoveerimiseks loodud sihtasutuse Pagarimõisa Jahiselts esindaja Kaido Groosi sõnul on koostatud esialgne eskiisprojekt majutusvõimaluste pakkumiseks ja ürituste korraldamiseks, kus põhirõhk on jahi- ja loodusturismi arendamisel.

Salongid ja veinikelder

Projekti järgi on mõisa 873 ruutmeetri suurusesse suletud netopinnaga puidust peahoonesse planeeritud 12 magamistuba, suur saal, eraldi söögisaal, köögiruumid, salongid mõlemal korrusel. Keldrikorrusele peaks tulema saun koos pesemisruumidega ja veinikelder koos veinitoaga.

“Selline siseplaneering annab parimad võimalused Pagari mõisa mitmeotstarbeliseks kasutamiseks ja lisab piirkonnale ühe turismiobjekti,” seisab vallavalitsusele esitatud eskiisprojektis, kus lubatakse mõisa projekteerimisel ja renoveerimisel arvestada muinsuskaitse eritingimusi.

Groosi sõnul on Pagarimõisa jahiseltsi eesmärk arendada koostööd kohalike jahiseltside, ettevõtete ja elanikega, et hoogustada jahi- ning loodusturismi arendamist.

“Pagarimõisa jahiseltsi liikmed on tegelnud viimased neli aastat jahiturismiga ja on sõlminud kohalike seltsidega lepinguid välisturistide jahipidamise korraldamiseks. Pagari mõisa renoveerimisega näeme uusi võimalusi selle valdkonna edasiarendamiseks.”

Ainsad kosilased

Mäetaguse vald pani muinsuskaitse all oleva Pagari mõisa enampakkumisele 100eurose alghinnaga eelmise suve lõpus. Ostja pidi enne ostu-müügilepingu sõlmimist tõestama, et tal on hoone remondiks piisavalt raha, samuti kohustati uut omanikku kahe aasta jooksul hoone fassaadi remontima ja värvima ning kuue aasta jooksul hoonet tervikuna restaureerima.

Mullu sügisel tunnistas vallavalitsuse komisjon enampakkumise nurjunuks, kuna tähtajaks ei laekunud ainsatki pakkumist. Kuni hispaanlaste väljailmumiseni mõisal kosilasi ei olnud.

2011. aastal tühjaks jäänud mõisa peahoones oli viimati neli korterit, mis elanike lahkudes ajapikku tühjaks jäid. Varem on olnud selles majas kooli internaat ja söökla, aga ka kunagise Kohtla-Järve rajooni, hilisema maavalitsuse haridusosakonna ladu. Viimase asutusena tegutses seal Eesti Post.