Maleklubid tõttavad lahingusse

22. veebruar 2013 BORISS ZAITSEV, klubi Diagonaal president

Sel fotol on hästi näha omaaegsete malevõistluste ulatust ja õhkkonda.

Sel laupäeval toimub klubis Diagonaal  taas Ida-Virumaa kahe tugevama malekantsi – Kohtla-Järve ja Narva vaheline võistkondlik matš 20 laual. 

Arvuka osavõtjaskonnaga klubidevaheliste malematšide ajalugu ulatub 1967. aastasse. Tollal nautis male võimude soosingut ja oli kahtlemata NSV Liidus üks massilisemaid spordialasid.

Võimas malebuum

Omaaegne Nõukogude Liidu spordikomitee esimees Marat Gramov raporteeris vähimagi kõhkluseta: “NSV Liidus on 4 miljonit ametlikult registreeritud maletajat!” Ja seda võib isegi uskuda.

Malebuumi ulatusest andsid märku arvukad võistlused, alates Nõukogude Liidu rahvaste spartakiaadidest ja lõpetades ettevõtete, majavalitsuste ja pioneerilaagrite tasandi meistrivõistluste, samuti ametiühingusiseste turniiride ja matšidega.

Kes mõtles välja naaberlinnade matši 100 laual Narva Oktoobri 50. aastapäeva nimelise kultuurimaja avamise päeval, ei ole praegu enam teada. Idee ise aga viidi ellu. Kohtla-Järve võistkond oli sel ajal märksa tugevam ja rikkus mõneti võõrustajate peotuju. Tolle matši skoor 32:68 on piisavalt ilmekas.

Narvalased otsustasid järgmisel aastal revanši nõuda. Matš peeti Kohtla-Järve spordihoone sportmängude saalis. Tulemust pole esialgu õnnestunud välja selgitada, kuid nendest matšidest osavõtnud väidavad, et jõudude vahekord oli enam-vähem samasugune.

Sarnaste matšide traditsioon jätkus 1976. aastal Paul Kerese mälestuseks peetud esimese malefestivali raames ning kestis 90ndate aastate alguseni.

Formaat on muutunud

Üleminekuaastate segadik ja kaos põhjustasid ühiskondlike ja inimestevaheliste suhete ajutise degradeerumise, mida on selgesti märgata tolle perioodi viimaste matšide korralduslikes puudujääkides.

Peaaegu kaksteist aastat kulus sõprusmatšide traditsiooni taaselustamisele Narva treeneri Leonid Peleševi ning Kohtla-Järve treenerite Svetlana Zainetdinova ja varalahkunud Anastassia Golubenko eestvedamisel. Algul laste ja noorte tasemel, hiljem juba eelpool kirjeldatud matšidega võrreldavas formaadis.

Nüüd toimuvate võistluste formaat ja tingimused on mõnevõrra teistsugused ja vastavad rohkem aja nõuetele. Kuid see on juba teine jutt…