Laupäeval pääseb Kiviõli mäele

31. jaanuar 2013 GERLI ROMANOVITŠ

Pärast pikka ootust peaksid mäesuusahuvilised saama laupäeval proovida laskumist kahelt Kiviõli mäe nõlvalt.

Kiviõli seiklusturismi keskus avab laupäeval oma mäel kaks laskumisnõlva kolmandiku võrra madalamana kui esialgu plaanitud, sest sulailm tõmbas lumetootmisele piduri peale.

Seiklusturismi keskuse lumekahurid jäid eilse sulailmaga seisma, sest temperatuur tõusis üle kriitilise piiri ning kahurid tootsid lume asemel vihma.

Esialgu avatakse kaks nõlva

Sellest tulenevalt saab laupäeva keskpäevast alates kasutada mäe 400meetristest laskumisnõlvadest vaid kahte kolmandikku, mis on siiski sama pikad kui senises Eesti suurimas mäesuusakeskuses Kuutsemäel.

Kui esialgu kuulutati välja mäe avamine reedel, siis see lükati päeva võrra edasi. Keskuse tegevjuhi Terje Bürklandi sõnul on põhjus selles, et oodatakse inspekteerimist, mis kinnitaks, et mägi on igatpidi turvaline. “Kuna seda saame teha alles reedel, siis lükkub avamine päeva võrra edasi,” põhjendas ta ühepäevast viivitust.

Selleks, et kaks laskumisnõlva kahe kolmandiku ulatuses laupäeval avada, on ettevalmistustööd tehtud: vajaliku paksusega lumekiht on mäel olemas ning tõstukid on testitud ja töövalmis. Ka suusalaenutus töötab. Kohvikuosa on küll valmimata, kuid toitlustaja avab nädalavahetuseks väliköögi, kust saab süüa ja juua osta.

“Kuna inimesed ootavad mäe avamist, siis ei tahtnud me avamist enam kaugemale lükata põhjustel, et meil pole kohvik või keskuse hoone lõpuni valmis,” ütles ta ning lisas, et laupäeval läheb sisuliselt testimisele kõik – kassasüsteemid, mägi ise, teenindamine – ning seetõttu palutakse inimestel varuda kannatust ja suhtuda mõistvalt võimalikesse tõrgetesse. “Meile on kõik uus.”

Tööd jätkuvad

Kohe, kui suudetakse kaks nõlva lõpuni valmis ehitada, liigutakse edasi järgmiste nõlvade, tuubipargi ning lumelauapargi juurde. Kohvik peaks samuti poolest kuust valmis saama. “Püüame asju panna prioriteetide järjekorda, aga kõik asjad tunduvad kiired ja olulised,” tunnistas Bürkland.

Kiviõli seiklusturismi keskuse ehitamine jäi toppama, pärast seda kui kultuuriministeerium otsustas, et on mäe arendamisse piisavalt rahaliselt panustanud, ning 170 000 eurot, mida keskus nende panusena lootis, jäi saamata. Praeguseks ei ole puuduvale summale katet leitud ning see pidurdab keskuse lõpetamiseks vajalikke töid.