Darja Jurlova ei oodanud nii sündmusterohket hooaega

9. aprill 2011 ALEKSEI FJODOROV

Oma esimese hooaja täiskasvanute laskesuusatamises tegi Narva sportlane Darja Jurlova läbi nii, et ei pea häbi tundma pöidlahoidjate, tuttavate ega koondisekaaslaste ees.

Mullu detsembris märkisid laskesuusatamise spetsialistid rahuldustundega ära Eesti kodakondsuse andmise 18aastasele Narva sportlasele Darja Jurlovale. Ka ajakirjandus elas sellele kaasa, sest kodakondsus avas Narva sportlasele tee laskesuusatamise tiitlivõistlustele. Tema viimaste aastate tulemused on aga sellised, et 2009./2010. aasta hooaja tulemuste põhjal tunnistasid ta parimaks nooreks sportlaseks lausa kaks alaliitu – Eesti suusaliit ja Eesti laskesuusatamise föderatsioon.

Sellest ajast möödunud lühike ajavahemik sisaldas Jurlova jaoks väga palju – debüüt IBU karikavõistlustel, mis on maailmakarikavõistluste järel tähtsuselt teine võistlussari, ning noorte MMil. Saavutatud tulemused andsid talle võimaluse osa võtta Euroopa ja maailmameistrivõistlustest ning maailmakarikaetapist. “Kujutage ette: Darja on alles 18aastane, ta pole isegi veel juunior ja üldiselt on tal vara neist võistlustest osa võtta, kuid sellegipoolest olid tema tulemused üsna head,” märkis tollal Jurlova treener Jevgeni Všivtsev.

“Ausalt öeldes ei osanud ma hooaja alguses isegi oletada, et see niisuguseks kujuneb. Arvasin, et esinen Euroopa karikal, noorte MMil… Ülejäänu toimus juba treenerite otsusel – tuli asendada kedagi koondise neidudest,” rääkis Darja Jurlova. “Tulemustega olen põhimõtteliselt rahul. Parimaks saavutuseks pean 63. kohta täiskasvanute MMil – leian, et see on minu jaoks väga hea saavutus. Noorte MMi teatesõidus tulime neljandaks – seegi oli hea tulemus.”

Jurlova õpib praegu Otepääl Audentese spordikoolis. Õppetöö käib seal eesti keeles: “Narvas oli õppetöö vene keeles, siin aga õpin juba poolteist aastat eesti keeles. Algul oli väga raske – tuli kaasas kanda sõnastikke, analoogseid venekeelseid õpikuid, otsida abi internetist. Nüüd on juba lihtsam, kuigi probleeme esineb ikka. Ent õpetajad on mõistvad. Näiteks praegu on mul palju puudumisi, kuid õppejõud tulevad mulle vastu ja aitavad mind. Põhimõtteliselt võiks õpinguid ka Narvas jätkata, kuid siin on siiski palju paremad treenimistingimused – parem rada, rahvusvahelisel tasemel lasketiir…”

“Kui varem pidin end murdmaasuusatamise ja laskesuusatamise vahel jagama, siis nüüd olen valinud laskesuusatamise. Ma pean seda ala huvitavamaks, perspektiivikamaks. Näiteks Eestis ei jää laskesuusatajad murdmaasuusatajatele sugugi alla. Eriti Šmiguni ja Veerpalu lahkumisega on murdmaasuusatamise üldine tase langenud,” leiab Jurlova. “Muidugi ei saa väita, nagu oleks minu tulemused koondise tipptegija Eveli Sauega võrreldes väljapaistvad, ent tema on juba naine, tal on hoopis teine füsioloogia ja tema füüsilised võimalused palju avaramad. Mina hakkan aga tuleval aastal alles juunioride seas võistlema.”

Vestluses Jurlovaga kerkis esile ka viimaste päevade üks aktuaalsemaid küsimusi – Andrus Veerpalu dopinguskandaal. Jurlova sõnas, et tal ei ole toimuva osas mingit seisukohta: “Ei taha sellest mõeldagi. Tõsi, minu ümber sellest räägitakse, näiteks koolis arutati seda küsimust, kuid mulle ei paku see huvi. Mida mina tema asemel teeksin? Leian, et kui dopingut kasutanud ei ole, tuleb kindlasti enda eest seista. Kõike juhtub – ka tehnika eksib.”

“Detsembris olin mõnevõrra šokeeritud meedia tähelepanust. Mind nimetati peaaegu et päästjaks. Minu meelest oli see kõik liialt pealetükkiv, lihtsalt kära. Pealegi oli see minu jaoks esmakordne. Arvan, et mulle mõjus see pigem negatiivselt – muidu oleksin vähem pinges olnud,” märkis ta.

Jurlova spordikarjääri esimene ametlik hooaeg Eesti koondise liikmena on lõppenud. Käimas on kerged treeningud, millele järgneb puhkepaus. Aprilli lõpus algab ettevalmistus uueks hooajaks, millelt narvalanna ise ootab eelmise kordumist: “Põhimõtteliselt selgub suvise ettevalmistuse järel, mida võib oodata.”

Profilaskesuusataja karjääris esimesed sammud teinud noor narvalanna Darja Jurlova võib möödunud hooaja oma aktivasse kanda.