Kaelani mutta vajunud hobused pääsesid eluga

6. november 2012 KÜLLI KRIIS

"Kui karjääris poleks ekskavaatorit olnud, ei oleks hobuseid kätte saanud - savi seest neid muud moodi kätte ei saa," ütles Andres Supp.

Tänu Vanaküla karjääris töötanud ekskavaatorijuhi oskuslikule tegutsemisele pääsesid neli kinni aetud settebasseinis kaelani mudasse vajunud hobust eluga.

Vanaküla karjääri naabruses, Vitsiku külas elava Andres Supi hobused olid selles kodust kaugemal asuvas koplis olnud juba mõnda aega. Kopli karjääripoolses küljes aeda ees ei olnud – kuni seal oli settebassein, polnud karta, et loomad sellest üle lähevad. Peremees pidas plaani aed ehitada alles siis, kui bassein on kinni aetud, nagu sulgemisprojekt ette nägi, ja selle koha peal kõik tööd lõpetatud. Et aed sulgejatele ette ei jääks ja seda kogemata maha ei sõidetaks. 

Läinud kolmapäeval sai Supp telefonikõne karjääris töötanud ekskavaatorijuhilt, kes oli kinni aetud settebasseinis hädas olevaid hobuseid märganud.

Lumi oli siis veel maas ja koplis uidanud hobused ei osanud selle all ohtu märgata – varem piiriks olnud süvendit ju enam ei olnud.

Ega sajapealist hobusekarja koplisoleku ajal iga päev vaatamas käida; minnakse siis, kui põhjust on. “Kes teab, millal ma ise sinna sattunud oleksin – kindlasti oleks siis juba hilja olnud,” tõdes Supp.

Kopaga kindlale pinnale

Peremees sõitis kiiruga kohale, köied kaasas. Nägi ära, et paljalt köitega midagi ära ei tee – ühel hobusel oli ainult pea väljas, teised olid poole kehani või pisut rohkem püdelasse massi vajunud – ja kiirustas koju traktori järele.

Hobuseid märganud ekskavaatorijuht ei jäänud ootama, vaid asus kohe tegutsema. Tõmbas settebasseini serva hobuste kohal kraavikese sisse ja tõstis seejärel kõik neli hädasolijat ükshaaval kopaga välja.

“Mina seda ise ei näinudki, kui traktoriga tagasi jõudsin, olid hobused juba väljas,” on Supp ekskavaatorijuhile tänulik. 

Tagasi kindlal pinnal oli selleks ajaks ka peremehele appi tõtanud naaberküla mees, kes suures aitamistuhinas ise nabani mutta vajus. Tema väljaaitamiseks piisas köiest.

Supi sõnul pole vähemalt paar-kolm tundi külmas saviseguses mudas veetnud hobustel õnneks mingeid tervisehädaid märgata. 

“Pesema me neid ei hakanud, aga suurema savi nühkisime maha ja hõõrusime rusikatega, et nad natuke sooja saaksid. Paar päeva hoidsime tallis, aga ei paista midagi häda olevat, nüüd on juba teistega koos väljas.”

Kuiva aega oodates

Andres Supp ei näe juhtunus karjäärisulgejatel süüd: “Eks ma oleks pidanud ise selle aia ikka varem tegema.”

Eilseks oli pool aeda juba valmis, teise poole jaoks käis õue peal postide tegemine ja täna ehitatakse aed lõpni.

Rohkem on Supp mures selle pärast, et sellesse savisegust muda täis auku võib veel keegi kukkuda – inimestel ei tohiks sinnakanti küll asja olla, aga mine tea. Ja metsloomi liigub sel alal päris palju ringi.

Vanaküla karjääri sulgemistööde eest vastutav Aidu karjääri tootmsjuht Ants Vannus kinnitas, et settebassein täideti täpselt nii nagu projekt ette näeb: “Basseini tegemise ajal kõrvale tõstetud pinnas sai nüüd sinna tagasi lükatud. Kuna ilmad on olnud sellised nagu need on – viimane kuu aega on ju iga päev sadanud -,  siis on see savisegune pinnas väga pehme.”

Millal kuni kahe meetri paksune täidis endises settebasseinis tahkuda võiks, Vannus öelda ei oska.

“Kui järgmine suvi on normaalne, siis peaks nii paks koorik peale kuivama, et sealt enam inimene ega loom läbi ei vaju,” pakkus ta.

Senikaua tuleb loota, et ükski elus hing sinna ei satu. Inimeste tarvis pannakse tõenäoliselt hoiatavad sildid välja. 

Mõnel hobusel lihtsalt ei vea

“Näed, sellel on nina savine, seal eemal teisel ka. Ja tema on see, kes kaelani sees oli – külgedel ka veel savi näha,” tutvustas Andres Supp eile koplis õnnetusest eluga pääsenud hobuseid. Neljandat hädas olnut talle silma ei hakanud, lubas pärast ajakirjanike lahkumist teda otsima minna.

Paar tundi hiljem selgus, et toosama loom oli taas hädas: jalgupidi maapinnas olevasse lõhesse vajunud ja omal jõul enam välja ei pääsenud, nii et peremees pidi traktori ja köied appi võtma.

Selliseid lõhesid ning väiksemaid ja suuremaid ohtlikke auke on endisel kaevandusalal rohkesti. Kuni karjääri sulgemistööd veel käivad, võiks kaevandaja need ehk kinni ajada? Kohalikud elanikud teavad kindlasti kohad kätte näidata.