Kahe nimega mees saadetakse Eestist välja

27. september 2012 ERIK KALDA

Harku väljasaatmiskeskus. Praegu istub siin ja ootab enda sundväljasaatmist kahe kuu jooksul ka mees, kellel Eestis on üks nimi ja Venemaal teine.

Kahe riigi passi omanud Vene kodanik, kellel Eesti ametivõimude teada on üks nimi, kuid Venemaal hoopis teine, ootab riigist väljasaatmist.

11. septembril oli Viru maakohtus istung, mille järel sündinud määrus on ebatavaline selle poolest, et see puudutab ühte inimest, kes figureerib seal kahe täiesti erineva nimega. Nii saab sealt teada, et vanglast vabastamist taotlev süüdimõistetu, 41aastane Artjom Palm, on samal ajal ka Artur Vasjutin. Viimase nime all tunnevad teda Venemaa ametivõimud, kes mehele ka vastava passi on väljastanud.

Esitas valeandmeid

Vasjutin-Palmi taust ning tema Eesti kodakondsuse saamise lugu on segane. Igal juhul on selge, et aastal 2006 tühistati tema Eesti kodaniku staatus viitega sellele, et mees on kodakondsuse saamiseks esitanud valeandmeid.

Ida prefektuuri pressiesindaja Jelena Filippova ütles, et Palm-Vasjutin esitas kodakondsus- ja migratsiooniametile (KMA) valeandmeid ning dokumente, et on sünnijärgne kodanik.

“Ka varem on pressis kirjutatud lugusid, kuidas Venemaa kodanikud valisid Petseri kalmistu hauaplaatidelt endale sobivaid esivanemaid ning esitasid KMAle valeandmeid kodakondsuse saamiseks. Samas on politsei- ja piirivalveamet selle riski tänaseks maandanud ning analoogset võimalust enam kasutada ei ole võimalik,” sõnas ta, täpsustades, et konkreetsel juhtumil ei pärine Palm-Vasjutini valeandmed siiski Petseri kalmistult.

Kohtumäärusega vabastati Palm-Vasjutin ennetähtaegselt vanglast ning sellest esmaspäevast istub ta Harjumaal Harku väljasaatmiskeskuses ja ootab Venemaale väljasaatmist. Mehe suhtes rakendub pärast seda ka sissesõidukeeld. Kuna Eesti riigi registrites figureerib ta aga Artjom Palmi nime all, siis jääb segaseks, kas keeld kehtib Artjom Palmi, Artur Vasjutini või mõlema nime puhul korraga.

Palm alias Vasjutin on tegelikult ohtlik narkokurjategija, kes kunagi Eestisse saabununa mõisteti 2003. aastal esimest korda süüdi suure koguse narkootikumide käitlemises. Toona pandi ta 2 aastaks ja 5 kuuks vangi. Kui ta 2005. aastal ennetähtaegselt vabanes, kukkus ta katseajal aasta hiljem taas uimastitega sisse, seekord Soome Vabariigis. Süüdistuse järgi tõi ta Stockholmist Rootsi-Soome piiri juures asuva Tornio linna kaudu Helsingisse enam kui 5,3 kilogrammi amfetamiini, milleks ta oli Soome pealinnast sõiduauto rentinud. Helsingi ringkonnakohus karistas teda siis seitsme ja poole aasta pikkuse vangistusega.

Sama, 2006. aasta sügisel avastati Eestis, et Palmile on kodakondsus antud valeandmete alusel. Nimelt said KMA ametnikud Venemaa võimudelt kinnituse, et mees on Vene kodanik ja tema tegelik nimi on Artur Vasjutin. Sellega seoses tunnistati tema Eesti pass kehtetuks.

Soome vanglast Eestisse

Aastal 2010 andis Soome riik Palm-Vasjutini Eestile üle ning ta pandi Viru vanglasse. Kui eelmisel aastal arutati Viru maakohtus mehe ennetähtaegset vabastamist, leidis Palm-Vasjutini kaitsja Eduard Bulattšik, et tegu oli ametnike möödalaskmisega, sest tegemist on Venemaa kodanikuga ning Soomel polnud mingit alust teda Eestisse saata, mistõttu tuleb Palm-Vasjutin vabastada.

Toona jäeti ta siiski vanglasse. Tänavu septembris tegi kohus aga teise otsuse. Palm ehk Vasjutin esines seal avaldusega, et tal pole tegelikult soovi Eestis elada ja viibida ning ta saab aru, et tal pole selleks seaduslikku alust. Ta avaldas soovi, et pärast vabastamist saadetaks ta riigist välja päris kodumaale, kus elavad ka tema naine ja kaks last.

Kohtunik Inna Kirsipuu, kes otsustas, et Palm-Vasjutin tuleb vanglast välja lasta, kirjutas oma määruses: “Isik on Venemaa kodanik, kelle perekond asub ka Venemaal. Isiku seos Eestiga väljendub selles, et kunagi elas isik Eestis pettuse teel saadud dokumentide alusel ja pani siin toime narkokuriteo. Kohus ei näe ühtegi mõistlikku põhjust, miks Eesti maksumaksjad peaksid ülal pidama Venemaa kodanikku, kes ei ole seotud Eestiga perekondliku ega muude mõjuvate isiklike suhetega, kellel puudub Eestis elamisõigus ja kes pani kuriteo toime muu riigi territooriumil, nimelt Soomes.”

Kohtuniku arvates kaalub asjaolu, et Palm-Vasjutin kuulub kohesele väljasaatmisele Venemaale ja seda ise soovib, üles selle, et mees pani kahel korral toime narkokuriteo, mille eest on ta pealegi suurema osa karistusajast ära istunud.