Seiklussportlased vallutasid tuhamägesid

7. september 2012 GERLI ROMANOVITŠ

Ühe punktina tuli võistlejatel vallutada Püssi tuhamägi. Järsu nõlva tõttu tehti seda neljakäpukil.

Üheksa aastat mööda Eesti eri paiku seigelnud spordisari Xdream vallutas sellel nädalavahetusel Kiviõli ja Püssi tuhamäge, kanuutas Uljaste järvel ja ronis üles mööda lambiposte, leidmaks kontrollpunkte.

Sellel nädalavahetusel väisas seiklusspordisari Xdream Kiviõli ümbrust. Sarja eesmärk on ühelt poolt pakkuda võimalust aktiivselt liikuda ja teisalt tutvustada oma osalejatele Eestimaad. See nädalavahetus oli sarja üheksa-aastase ajaloo jooksul esimene kord, kus neljaetapiline seiklussari Ida-Virumaal toimus.

Kontrastid

Neljaetapiline seiklusspordisari, mis sai alguse juba 2004. aastal, kasutab võistluses eri liikumisviise: jooksmist, rulluisutamist, jalgratta- ja kanuusõitu, kuid paneb inimeste seiklushimu proovile ka erinevate ülesannetega. Nii näiteks lükati Kiviõlis võistkondi autodes, mis tulevikus hakkavad mäest alla sõitma, vallutati jooksuga Kiviõli tuhamäge ja turniti Püssi tuhamäe otsas. Lisaks sellele on võistluses mitmeid ülesandeid, mis sunnivad näiteks ronima lambiposti otsas olevasse kontrollpunkti.

Orienteerimisvõistlus Kiviõlis saigi alguse tuhamäe vallutamisega, liikus sealt edasi Uljastele, aga tiirutas nii Kiviõlis kui ka Sondas ja selle lähiümbruses, lahendades seikluslikke orienteerumisülesandeid.

“Kasutada tööstusmaastikku oli meie jaoks täiesti uudne,” tunnistas võistluse peakorraldaja Sten-Eric Uibo, kelle sõnul oli neil plaan tööstust enamgi kasutada, kuid vajalikud kooskõlastused ja kokkulepped jäid saavutamata. “See oli kontrastide võistlus, koledad kohad vaheldusid ilusatega,” tunnistas korraldaja, et kui Uljaste järve poleks võistlusse kaasatud, oleks üldpilt ilmselt liiga trööstitu olnud.

Võimalused Kiviõli ümbruses lõbusaks seikluseks olid aga head: sai kasutada maastiku poolest orienteerumiseks keerulist endist karjääri, aga ka näiteks järsima tõusuga Püssi tuhamäge, mida vallutades tuli võistlejatel selle otsa osaliselt neljakäpukil ronida.

Kogub populaarsust

Neljaetapilisest võistlusest läheb arvesse kolm paremat. Igal võistlusel on kolm eri raskusastmega rada, mille vahel valida. Umbkaudu tähendab raskem rada umbes viietunnist orienteerumist, millest umbes 11 kilomeetrit läbitakse jalgsi, 40 rattaga, kaheksa kanuuga ja kaheksa rulluiskudega. Kõige kergem rada tähendab pooleteisetunnist seiklust, kus vahemaad läbitakse jalgsi, ratta või kanuuga ja distantsid on raskemast rajast oluliselt lühemad.

Uibo kinnitusel teeb võistluse põnevaks see, et kunagi ei tea ette, millal ja kus sa järgmise liiklusvahendi järgi haarama pead. Ülesanded on samuti üllatavad ja rada alati uus. “Kui sa Tartu maratonile või Tallinna sügisjooksule minnes tead täpselt, mis marsruuti mööda ja kuidas kulged, siis meil on hoopis teisiti,” ütles ta ja lisas, et eesmärk haarata tegevusse Eesti eri piirkondi, on eesmärk omaette.

Ida-Virumaa on seiklusspordi kaardil tema sõnul veel valge laik, nagu ta on seda ka üldse Eesti rahvaspordikaardil. Sellel aastal parandati viga Kiviõli piirkonnas võistlust korraldades, järgmisel aastal on kavas üks etapp Iisakus.

Kiviõli võistlusest võttis osa 800 inimest. Uibo sõnul on tavaline, et seiklussport toob võistlusrajale 750-900 osalejat. “Me ei kasva kunagi nii suureks, kui on rahvaspordiüritused, aga see pole ka meie eesmärk. See, et osalejaid on nii palju, näitab, et teeme õiget asja,” lisas ta.