Vähk Ester jagab avarat korterit põhjakoristaja Elmoga

18. august 2012 TIIA LINNARD

Mai-Liisi kodune loomaaed oli juba enne Estri sissekolimist kirju: punakõrv-ilukilpkonn DJ Bobo, Aafrika hiidtigu Aino, kass Kiska, welsh corgi pembroke'i tõugu koer Meeri ja merisiga Sixu. Lähiajal lisandub veel kuldkala Edgar.

Kuidas te reageeriksite, kui abikaasa teataks ühel päeval: “Nii, kallis, me võtame nüüd lemmiklooma ja selleks loomaks on vähk!”?

Mai-Liisi mees ei pilgutanud selle peale silmagi, sest mis sa ikka teed või kostad, kui sul kaasaks naisuke, tänu kellele oli kodus ees juba kirev killuke issanda loomaiast: punakõrv-ilukilpkonn DJ Bobo, Aafrika hiidtigu Aino, kass Kiska, welsh corgi pembroke‘i tõugu koer Meeri ja merisiga Sixu. Ainult vähk Ester oligi veel puudu!

Mai-Liis, ma saan aru, et sa oled suur loomasõber, aga… Pidada kodus vähki!

Vahet ju ei ole, loom on loom.

Seda küll… Aga vähk on vähk! Kuidas sa näiteks pai teed sellisele lemmikloomale, kes su näpu otsast naksab?

Paidest ta nüüd tõesti lugu ei pea. Aga ta jälgib meie tegemisi akvaariumis taimede vahel peidus olles.

Nojah, vähemalt peitust saab siis temaga mängida… Et millise vetika all meie Ester ennast täna varjab.

Kõige mõnusamalt tunneb ta ennast hoopis akvaariumisse pandud kookospähklikoore sees, kuid ega ta siis ainult seal kükita. Ta liigub ikka ringi ka, teinekord päris jooksuga.

Vähk ja jookseb?

Jah, kui tal tuju tuleb, jookseb mööda põhja ringi. Aga kui ta on alles kestanud, siis püsib peidus, kuna uus koorik on esialgu väga õrn. Täna ta just kestus ja on sellepärast punakat värvi. Muidu on ta sinakat tooni. Oma vana kooriku sööb ta ära, et uue tugevdamiseks vajalikku kaltsiumi saada.

Ester elab teil luksustingimustes nagu ma su postitustest foorumis pisi.ee olen aru saanud , laiutades üksinda n-ö mitmetoalises akvaariumkorteris.

Sinna 54liitrisesse paaki mahuks tõesti kolm vähki elama.

Ester üürilisi ei plaani võtta?

Tegelikult on tal seal üks kala ka: põhjakoristaja. Aga teisi vähke sinna küll ei võta.

Lähevad kaklema?

Vähk ei ole jah teab mis seltskondlik loom, eelistades elada omaette.

Su põhjakoristajal on ka ilus nimi – Elmo. Kuidas Ester ja Elmo omavahel läbi saavad?

Alguses ei saanud üldse läbi. Ester läks Elmole kallale, aga jõud ei käinud üle, kuna ta oli toona palju väiksem. Elmo pani ta paika, andes niimoodi kere peale, et Ester käis ülepeakaela ja rohkem ta teda ei puutunud.

Kui suur Ester praegu on?

Peaaegu täiskasvanu – 7-8 cm. Kuid ma usun, et ta kasvab veel.

Millega sa teda söödad?

Vähkide spetstoiduga, aga tegelikult võib talle anda lehtsalatit, võilillelehti ja muud rohelist. Isu on tal hea, nii et kui akvaariumisse taimed kasvama panna, teeks ta ka nendest väga ruttu salati, kitkuks välja ja hakiks juppideks. Ainus võimalus on panna sinna kunsttaimed.

Räägi seda lugu, kuidas su kass keset ööd Estri juurde akvaariumisse sulpsatas!

(Naerab) Ma ostsin lahtise akvaariumi ja me polnud jõudnud veel kaant peale ehitada. Kiska läks kell kolm öösel sinna ääre peale uudistama ja kukkus sisse.

Sai sama kiirelt välja kui sisse kukkus? 

Kiireminigi veel! Paar päeva ei läinud ta sinna ligi ka, aga nüüd turnib kaane peal. Endalgi huvitav vaadata, mis seal akvaariumis toimub, mis siis veel kassist rääkida.

Lugesin, et sa plaanid ka kuldkala võtta. Ester lõikab ju tema lehviva saba samamoodi ribadeks kui vetika.

Ma usun, et muretsemiseks pole põhjust, kuna põhjakoristajaga pole siiani midagi juhtunud ja Ester jagab temaga isegi kookosekoore sees aset.

Sul on ka kuldkala jaoks väga ilus nimi välja vaadatud Edgar. Tigu Aino, vähk Ester, kuldkala Edgar…

Nimi peab tabav olema!

Nõus. Aga kui veel toidust rääkida, siis kui palju vähkide spetstoit maksab ja kui palju seda kulub?  

Natuke üle viie euro purk. Seal on erineva koostisega graanuleid ja neid jagub aastaks. Kaks graanulit päevas täiesti piisab, kolmanda jätab ta juba puutumata. Alguses, kui ta väiksem oli, sõi üldse ainult ühe graanuli. Nii et teda toita ei ole kallis, kuid maksavad akvaarium, veevahetus ja pumbad, mis võtavad elektrit.

Ja vähk ise paari euroga saab kätte?

Mina ei maksnud Estri eest üldse midagi, viisin ainult šokolaadi sõbrannale, kelle käest ma ta sain. Aga vähi hind oleneb tema liigist – mõned maksavad isegi üle 12 euro. Ester on marmorvähk, see liik on odavam, kuid neid pole palju liikvel. Enamasti müüakse Ameerika jõevähke.

Ester on sinuga praegu suvekodus. Kuidas ta autosõidu üle elas? Süda pahaks ei läinud?

(Naerab) Pealtnäha ei olnud viga midagi, kuid pärast ta varjas ennast akvaariumis pikalt, nii et ju ta väikese stressi ikka sai tassimisest.

Estril on väga ilusal päeval sünnipäev: Eesti Vabariigi aastapäeval, 24. veebruaril. Järgmisel aastal saab ta üheaastaseks. Heiskad sinimustvalge ja serveerid talle head-paremat, mis iganes see küll olla võiks?

Näiteks tigu.

Tigu?

Jah, tigusid ei pidavat saama vähkidega üldse koos akvaariumis pidada. Need, kes on proovinud, teavad rääkida, et vähk sööb kõik teokarbid tühjaks. Mina ei ole proovinud. Kui ma võtan teo, siis ma tahan, et ta ikka alles ka jääks!

Mitut Eesti Vabariigi aastapäeva sa saad koos Estriga pidada? Kaua ta elab? 

Minu teada kuskil kolm aastat.

Oled sa selleks valmis, et ühel ilusal päeval on sul terve akvaarium vähke täis, kuna marmorvähk paljunemiseks teist ei vaja?

Jah, nad paljunevad partenogeneesi ehk siis neitsistsigimise teel. Nende populatsioon koosnebki ainult emastest isenditest. Aga eks siis tuleb hakata neid sõpradele jaotama. Ja lootma, et osa neist sööb kuldkala ära. Loodusesse ei tohi neid ju mingil juhul lasta, sest seal võivad nad hakata võimust võtma. Ameerikas ei tohigi neid sel põhjusel üldse pidada, et looduslikud tingimused on seal nende jaoks nii head. Kui nad vabadusse pääsevad, hakkavad massiliselt paljunema.