Head muutused Peipsi ääres

1. august 2012 

Mõnes mõttes on arusaamatu, miks – omades sellist puhkuse veetmiseks suurepärast loodusvara nagu Peipsi järv -, on seal turismi arendamine viimastel aastakümnetel siiani teosammul edenenud.

Eriti siin, Ida-Virumaale jäävas järve põhjaosas, kus on kõige paremad liivarannad … Märksa kehvemate randade ja ka mudase põhjaga Balatoni järv Ungaris on näiteks suutnud juba väga pikka aega olla Kesk-Euroopa turistide üheks Mekaks.

Küllap on siin mängus olnud mitmed tegureid, mis puudutavad nii valearvestusi omaaegse maade müügi ja erastamise käigus, aga ka sealsete omavalitsuste vähesel võimekusel tegutseda ühiselt selle kandi kui väga heade eeldustega turismipiirkonna arendamisel. Jäädes Tallinnast kulgevatest peamistest maanteedest kõrvale, pole Peipsit siiani jõudnud avastada ka paljud eestimaalased.

Kui Peipsi-äärsetes valdades on elanikkonna keskmine vanus kõrge ja sissetulekud madalad, siis just turism võiks olla selleks, mis tõmbaks sealkandis elu uue hooga käima, tooks juurde nooremaid inimesi ja täiendavaid töökohti.

Seepärast ongi positiivne, et lõpuks on Peipsi ääres seljad kokku pandud ja hakatud ühiselt tegutsema selle nimel, et seda kanti nii turustada kui pakkuda uusi ja mitmekülgseid puhkamisvõimalusi. Kui esialgu on tehtud juurde põhiliselt odavamaid ja väiksemaid majutuskohti, siis küllap järgnevad neile ka suuremad ettevõtmised, mis aitaksid lahendada ka põhiküsimust – mismoodi sisustada Peipsi ääres aega põnevalt ka siis, kui väljas pole parajasti rannailma – esineb seda Eesti kliimas niigi vaid mõned korrad paari kuu jooksul.