See kallis roheline elekter

27. juuli 2012 

Eesti on taas täitmas ennaktempos veel ühte Euroopa ees võetud kohustust. Oleme lubanud, et energia lõpptarbimise taastuvenergia osakaal kasvab 2015. aastaks 23,6 ja 2020. aastaks 25 protsendini.

Oleme lähenemas neile eesmärkidele ennaktempos: juba tänavu teises kvartalis ulatus see näitaja 20,4 protsendini. Eestis toodeti sel perioodil rohelist energiat poole võrra rohkem kui mullu samal ajal. Koos selle rekordiga on tänavu märgatavalt kasvanud ka riigieelarvest makstavad taastuvenergia toetused, milleks omakorda kogutakse raha elektritarbijatelt. Kui toetuste summad kasvavad, tuleb kergitada ka elektri hinda.

Kuue kuuga on toetusteks kulunud üle 40 miljoni euro. Ligemale poole sellest teenis välja Eesti Energia, kellele kuuluvas Balti elektrijaamas on edukalt hakatud puitu elektriks põletama. Tubli töö eest “5+”!  Riigiettevõtte seisukohast kindlasti, sest kehtestatud reeglitest võetakse maksimum.

Aga, mida võidavad tarbijad? Puhtama õhu ja keskkonnasõbralikuma mõtteviisi leviku, öeldakse kohe. Millegipärast mujal Euroopas süsinikdioksiidi õhkupaiskamise ja rohelise energia nimel nii kõvasti ei võidelda. Kui roheline elekter aga Euroopa kaugeltki mitte kõige rikkama riigi elanikelt üha rohkem eurosid rahakotist välja õngitseb, võib keskkonnasõbralikkus väga kergesti -vaenulikkuseks pöörduda.

Kui tormame taastuvaenergia poole selliste hüpetega nagu praegu, siis teeme küll rikkaks mõned ettevõtted, aga vaevalt et enamik elanikke sellest rõõmu tunnevad.