Kõik omavalitsused ei suuda randa turvata

5. juuni 2012 SIRLE SOMMER-KALDA

Sel hooajal võivad end julgelt tunda Narva-Jõesuus, Narvas Joaoru rannas ja Toila rannas suvitajad.

Ehkki Narvas ja Narva-Jõesuus on vetelpäästjad jahedust trotsides 1. juunist ametis, pole Toila veel rannavalveteenuse osutajat valinud ning Kauksis ja Aas ei taga suplejate ohutust selgi hooajal keegi.

Toila vallavalitsus on kuulutanud välja hanke, leidmaks rannavalveteenuse osutajat. Pakkumisi oodatakse 11. juuniks ja tingimuste järgi tuleb randa turvata 22. juunist 31. augustini.

Kuigi vald loobus vahepealsetel aastatel teiste toetajate kadumisel rannavalve palkamisest, taastati valveteenus eelmisel suvel. Ainult oma jõududega arvestatakse puhkajatele turvatunde pakkumisel selgi aastal. “Arvestasime, et tuleme ise toime,” kinnitas vallavanem Tiit Kuusmik.

Jätkuvalt on Toilas puhkajate käsutuses rannadušš, et soolane merevesi maha loputada, samuti paraneb olukord käimlatega. Kuusmiku sõnul tuleb sadamasse valvuriputka kõrvale vesitualett ja ranna sanatooriumipoolses osas taastatakse kuivkäimla.

Parkimishinnad pole Toilas sel hooajal muutunud: 1. maist 30. septembrini tuleb pargi kõrval asuvas parklas tasuda 1,6 eurot päeva eest ja rannaäärses parklas on tariif 1,6 eurot tund. “Hinnad pole muutunud, küll aga oleme arutanud tasulise parkimise hooaja lühendamist. Mais ja septembris pole erilist parkimist ja see raha, mis suvega kogume, jookseb nendel kuudel näppude vahelt välja,” nentis vallavanem.

Liiga kulukas

Kauksi rannas jätkatakse mullu kehtestatud parkimistasu määradega, mida euro tulekuga vähendati peaaegu poole võrra, et hoida ära teeäärte täisparkimist. Kauksis tuleb suures parklas ja telklaagri parklas tasuda 2 eurot päevas. Need, kes soovivad päris ranna lähedale sõita, peavad kukrut kergendama 6 euro võrra.

“Kuigi oli ka neid, kes ikkagi parkisid tee äärde ja tekitasid ummikuid, jättis enamik oma auto eelmisel suvel parklasse,” täheldas Iisaku vallavolikogu esimees Annely Oone hindade langetamise positiivset mõju.

Parkimisraha hakatakse Oone sõnul korjama siis, kui saabuvad soojemad ilmad ja inimesed tulevad pikemalt rannamõnusid nautima. “Rand on puhkajate vastuvõtmiseks valmis: prügikastid on välja pandud, kõrkjad kokku riisutud ja talve jooksul kalameeste jäetud praht talgute käigus ära koristatud.”

Rannavalveteenust Kauksis ei taastata. “See on vallale liiga kulukas,” tõdes Oone. Samas jätkab tegevust suveturg, mis võimaldab rannas kohalikku söögikraami ja käsitööd osta.

Narva ja Narva-Jõesuu pole vetelpäästest ka rasketel aegadel loobunud ja ehkki kuurortlinnas oli eile merevesi 10 kraadi, on rannavalve juba ametis. Narvas Joaoru rannas ja Narva-Jõesuu mererannas avati rannahooaeg 1. juunil ja see kestab 31. augustini.

Kui Narva-Jõesuu pakkus aastaid rannavalveteenust koostöös kohaliku päästekomando töötajatega, siis tänavu sõlmiti leping turvafirmaga USS Security. Sama firma on palganud puhkajate ohutuse tagamiseks ka Narva.

Ka Narva-Jõesuus jäävad parkimishinnad samaks, mis mullu – ühe päeva parkimiskaardi saab soetada 2,50 euro eest. Linnapea Andres Noormägi sõnul eelistavad rannalised ühe päeva parkimiskaardile hooajakaarti, mida sai 1. maini osta 10 euro ja 3. juunini 12 euro eest.

Aas muutusteta

Ainsa populaarse suvituskohana on jätkuvalt metsistunud ja prügistunud Aa rand. “Kahju on küll, aga rentnikku ei leia mitte kusagilt. Kohalik omavalitsus ei suuda randa hallata ja kui kellelgi ei ole soovi sellega tegeleda, siis pole midagi parata,” rääkis Lüganuse vallavanem Arno Rossman.

Tema sõnul on mõistetav, et keegi ei taha investeerida 2-3 kuuks, samas kui ülejäänud aasta on suur peavalu, kuidas säilitada rajatisi, kui valve puudub. “Kõige suurem probleem on see, et pole enam elektriühendust – liin varastati mingil hetkel ära ja selle taastamine on väga kulukas.”

Hooajaline liinibuss käis Aa randa Rossmani sõnul viimati kolm aastat tagasi. “Busse ei saa käiku panna, sest inimesi ei saa saata ürgmetsa, kus pole midagi korraldatud ega koristatud.”

Aa ranna asemel, kus suvitavad peamiselt Kohtla-Järve elanikud, on Lüganuse vald suunanud oma jõupingutused Liimala rannale, kus vald koristab prügi ja hoiab teid korras. Seal on küll puhkajaid vähem kui Aa rannas, aga need on peamiselt valla enda elanikud.