Alutaguse rattamaraton poeb maa alla

1. juuni 2012 ALEKSEI FJODOROV

Alutaguse rattamaratoni rada pakub osalejatele hulganisti nii teravaid elamusi kui põnevaid vaateid.

Ida-Virumaa ühe osavõturohkema rattaspordiürituse – Alutaguse maratoni tänavune rada kulgeb osaliselt maa all, läbides Kohtla kaevandusmuuseumi.

Sel laupäeval sõidetava rattamaratoni stardi- ja finišipaik on teist aastat järjest Kohta-Nõmme kaevanduspargis-muuseumis. Rada kulgeb suures osas Aidu põlevkivikarjääri kaevandatud aladel, kuhu tavaliselt huvilistel ligipääs puudub.

Viis pluss rada

Eesti üks tugevamaid maasikurattureid Caspar Austa tõdes pärast mullust Alutaguse rattamaratoni võitu, et tegu on Eesti ühe omapärasema võistlusega. “Midagi sellesarnast ei oska ma kõrvale panna. Rada on küllaltki ekstreemne, teele jääb üsna rohkelt suuri kive. Sellise raja läbimine osutus omamoodi seikluseks,” sõnas Austa. “Minu poolt sellele maratonirajale hindeks viis pluss! Siin tahaks teinegi kord sõita.”

Ka Narva rattaspordiaktivist Vladimir Všivtsev hindab Alutaguse maratoni eripära. “Enamik Eesti maratone sõidetakse metsateedel, siin aga mööda kive. Võin seda võrrelda mujal Euroopas ja Ameerikas sõidetavate võistlusradadega,” sõnas Všivtsev, lisades, et raja reljeef ei ole küll väga ränk, sest suuri tõuse pole palju, ent ebatasane tee raputab korralikult ja leistangist tuleb kogu aeg kõvasti kinni hoida.

Sel aastal otsustasid korraldajad panna rajale vürtsi juurde. Lisati üks metsalõik, mille läbimine nõuab väga head rattavalitsemisoskust. Rosinaks on aga see lõik, mis viib ratturid maa alla kaevanduskäikudesse, kus praegu tegutseb kaevandusmuuseum. Sealt sõidavad läbi nii 45 kui 24 km pikkusel distantsil osalejad. “Usun, et see lõik lisab sõidule veelgi ekstreemsust. Seal hämaras peaks tekkima eriline tunne,” märkis üks korraldajatest, Peep Kivil.

Sajad osalejad

Tänavuse rattamaratoni kavas on ka lastesõidud. Eelregistreerimine maratonile lõpeb täna kell 24 Jõhvi rattaklubi kodulehel www.jrk.ee.

Mullune võitja Caspar Austa on end kirja pannud ka tänavuseks sõiduks, aga talle kavatsevad kindlasti kõvasti vastu hakata mitmed Ida-Viru ratturid.

Peep Kivil loodab, et tänavu tuleb starti sadu rattureid, hoolimata sellest, et ilmaprognoos pole nädalavahetuseks kõige päikeselisem.

X Alutaguse rattamaraton

* 2. juunil Kohtla-Nõmme kaevanduspargi territooriumil.

* Start on kell 12, lastesõidud kell 12.30.

* Distantsid 47 km ja 24 km.

* Korraldaja Jõhvi rattaklubi.

* Lisainfo: www.jrk.ee.