Rahvajooksude hooaeg läheb lahti kindralijooksuga

19. aprill 2012 ERIK GAMZEJEV

Tänu promenaadi teise etapi valmimisele sai mullu linnatänavatele tuua ka Jõhvi rahvajooksu. Nüüd kolib ka kindral Tõnissoni rahvajooks Pannjärve mändide vahelt linna.


Tänavuse rahvajooksude hooaja avab sel laupäeval toimuv kindral Tõnissoni jooks, mis joostakse esimest korda Jõhvi tänavatel ja lähiümbruses.

Kaitseliidu Alutaguse Malev on aastaid korraldanud kindral Tõnissoni jooksu Pannjärvel. Kui 20 km militaarjooks koos varustusega toimub ka tänavu Kurtna järvede vahelisel künklikul maastikul, siis rahvajooksu 10 km start ja finiš on Jõhvi keskväljakul kindrali ausamba juures. Lisaks toimuvad lastele 3 km ja 250 m pikkune jooks ning kõikidele huvilistele 6 km pikkune kepikõnd.

Linnas suurem huvi

Alutaguse Maleva juhatuse liige Kalev Naur sõnas, et rahvajooksu linnatänavatele toomisega pälvib rohkem tähelepanu nii see üritus kui ka kindral Tõnisson, kelle 137. sünniaastapäeva selle jooksuga tähistatakse.

10 km pikkune rada kulgeb keskväljakult mööda promenaadi Kohtla-Järve poole suunduvale rattateele, möödudes ka Edisel kindral Tõnissonile kuulunud mõisast. Kukruse mõisa juures pöörab rada Kabelimetsa teele, teeb ringi ümber aiandi ja tuleb Edise juures taas rattateele, mida mööda liigutakse tagasi keskväljakule. 3 km rada kulgeb keskväljakult mööda promenaadi hirvekujuni ja tagasi.

Kalev Nauri sõnul näitab eelregistreerimine, et osalejaid on tulemas vähemalt saja ringis ja seda on märksa enam kui varasematel kindrali rahvajooksudel, mis toimusid Pannjärvel.

Jõhvi spordispetsialisti Hardi Raiendi sõnul kestab võistlus laupäeval kella 11-14 ning liiklust sel ajal ei suleta. “Küll aga tasub autojuhtidel sel ajal olla tähelepanelikum kohtades, kus rada ristub sõiduteega. Nendes kohtades on liiklust reguleerimas ka neoonvestides vabatahtlikud abilised,” sõnas ta.

Narva energiajooks sihib uut osavõturekordit

Raiendi sõnul pakutakse nii jooksu- kui kepikõnniharrastajatele tänavu Ida-Virumaal varasemast tihedamat ürituste kava ja seetõttu peaks kindralijooks olema sobivaks stardipauguks. 26. mail korraldatakse koostöös Viru Keemia Grupi ja spordiseltsiga Kalev 12 km pikkune Jõhvi – Kohtla-Järve jooks, mille finiš on kultuurikeskuse juures, kus samal ajal toimuvad keemikute päeva pidustused.

Eeldatavasti kõige osavõturohkemaks rahvaspordiürituseks Ida-Virumaal saab ka tänavu Narva energiajooks. Kui mullu esimest korda toimunud üritusel oli 21,1 km ja 7 km radadel ning lastejooksudes kokku osalejaid üle 2000, siis tänavu peab korraldaja Mati Lilliallik reaalseks jõuda juba 4000 osalejani. “See üritus on saanud Eestis tuntuks ning ka Ida-Virumaal on jooksmise ja kepikõnniga tegelevate inimeste arv märgatavalt kasvanud,” sõnas ta.

27. aprillist algab Püssi seeriajooksu esimese etapiga ka argipäeva jooksuõhtute sari, mis hõlmab suve jooksul nii staadioni-, krossi- kui mäkkejookse.

Oma sari ka kepikõndijatel

MTÜ Ida-Virumaa Sõbrad paneb aga käima 16 etapist koosneva Jõhvi kepikõnnisarja, mis stardib samuti 21. aprillil kindral Tõnissoni rahvajooksu osavõistlusega ja mille viimane etapp on 7. oktoobril Kalevi tervisespordipäeval Kohtla-Nõmmel.

Hardi Raiendi sõnul pakub selline sari võimalust käia mõnusas seltskonnas kõndimas mitmetes maakonna kaunites ja huvitavates paikades. “Sportliku hasardi tekitamiseks peetakse arvestust nii üksikosalejate kui kaheliikmeliste võistkondade vahel. Punkte kogutakse vastavalt osalemissagedusele,” sõnas ta.

SUUREMAD TÄNAVUSED RAHVAJOOKSUD IDA-VIRUMAAL

* 21. aprill – kindral Tõnissoni rahvajooks Jõhvis (10 km, 3 km, kepikõnd 6 km)

* 27. aprill – jüripäeva jooks Narva-Jõesuu Heledas pargis (6 km, 1 km ja kepikõnd 5 km)

* 26. mai – Jõhvi – Kohtla-Järve rahvajooks 12 km (jooks ja kepikõnd)

* 11. august – Narva energiajooks (21,1 km ja 7 km jooks, 7 km kepikõnd)

* 15. september – Jõhvi rahvajooks

* 22. september – Ahtme rahvajooks

* 27. aprill – 28. september – argipäeva jooksuõhtute sari, mis hõlmab 15 osavõistlust: Püssi seeriajooksu etappe, mäkkejookse Sinivoore, Kiviõli, Jõhvi ja Kohtla-Nõmme aherainemägede tippu, 2012 meetri pikkuseid aastajookse maakonna eri staadionidel ning krossijookse Pannjärvel ja Kohtla-Nõmmel.

Lisainfo: sportiv.ee, johvisport.ee, jooks.ee