Aidu veespordikeskus sai reaalse kuju

16. aprill 2012 GERLI ROMANOVITŠ

Kui seni on Aidu veespordikeskus olnud paberil ainult planeeringuna, siis eile esitleti maastikuteatris visuaalset ettekujutust, milline karjääriala tulevikus välja hakkab nägema.


Maidla vald esitas maastikuteatri kaudu tulevikuvisiooni, milline hakkab välja nägema Aidu karjäär aastate pärast, kui valmis on veekeskus ning tuuliku- ja püramiidipark.

Seni idee ja planeeringujoonisena paberil olnud Aidu karjääriala koos sinna planeeritud veekeskuse, tuuliku- ja püramiidipargiga sai tänu maastikuteatrile eile konkreetseks ettekujutuseks: maaülikooli visandatud programm muutis praegu kivise Aidu maa-ala, kus kaevandamine kohe lõpeb ning asendub sõudekanali ehitusega, sinise-rohelisekirjuks maastikuks.

2015 saavad tegevused stardi

“Kui me senimaani oleme teinud seoses Aidu veespordikeskusega plaane, siis praegu on käes murdepunkt, kus plaanidest peavad saama reaalsed tegevused,” ütles Maidla vallavanem Hardi Murula. Aidu karjääri hakati veespordikeskust planeerima ajal, kui käis diskussioon Aidu sulgemistööde ümber. “Meile oli oluline muuta see ajalooliselt suurem ja inimesterohkem küla uuesti toimivaks,” lisas ta.

Toonased plaanid said kinnituse 2009. aasta lõpus allkirjastatud kavatsuste protokolliga, millega tulid Maidla ideed toetama nii olümpiakomitee, sõudeliit kui Eesti Energia. Viimane panustab veespordikeskuse väljaehitamisse mitte ainult sõudekanali süvise rajamise ja maastiku planeerimisega, vaid ka rahaliselt, investeerides veespordikeskuse rajamisse hiljem üle 300 000 euro.

“Kui vaadata meie toonaseid unistusi ja plaane, siis väikeseid nihkumisi ajakavas on, kuid suures plaanis oleme sammhaaval keskuse valmimisele lähemale astunud ning praeguseks on seis selline, et sõudekanal saab valmis ja täitub veega 2015. aastaks. Selleks ajaks peaks olema selleks loodud sihtasutus valmis seal esimesi tegevusi pakkuma,” ütles Murula.

Keskus ise peaks praeguste plaanide kohaselt valmima 2017. aastaks. “Juhul kui meil pole põhjust veel 2017. aastal siia tagasi tulla, et keskust avada, siis vähemalt 2020. aastal peaks see kindlasti juhtuma,” ütles ta.

Tööd saavad alguse

Eesti Energia Kaevandused on valmis aprilli lõpus või mai alguses süvendi rajamisega algust tegema. Seda kohe pärast seda, kui vajalikud ekskavaatorid kaevandamistöö lõpetavad ning keeravad oma suuna selles suunas, kuhu on planeeritud 2,3 kilomeetri pikkune ja 116 meetri laiune kõikidele standarditele vastav sõudekanal. Kokku peaks see protsess aega võtma poolteist aastat ning süvendi enda ehitustööd saavad valmis 2013. aasta lõpuks.

Aidus on põlevkivi kaevandatud ligi 40 aastat ning nii suure alaga karjääri pole seni Eestis veel suletud. “Ka meie huvides on, et me saaksime selle ala muuta selliseks, et inimestel oleks põhjust siia tagasi elama tulla,” ütles Eesti Energia Kaevanduste juhatuse esimees Veljo Aleksandrov, kelle sõnul on nende ettevõttel Maidla vallaga ühine omadus – mõlemad püüavad vaadata kaugemasse tulevikku.

Täna on Maidla valla 20. aastapäeva tähistamise raames võimalik kõikidel soovijatel vaadata maastikuteatrit, mis loob visuaalse pildi karjääriala tulevikust. Lisaks korraldatakse ekskursioon kanali tulevasele asukohale karjäärialal ning toimuvad Maidla valla lahtised meistrivõistlused sisesõudmises.