Talvine kosmeetika külmikusse hoiule

5. aprill 2012 IRINA KIVISELG

Päikeseliste päevade saabudes on aeg oma kosmeetikavarud üle vaadata ja need kevadiste vastu välja vahetada.


Talv ei taha taganeda, ent kuidas ta ka vastu ei punniks, on kevad juba saabunud. Üha sagedamini paistab ere päike, tänavail on soojem ning tekib tahtmine soojad riided seljast võtta ja kaugemasse kapinurka poetada. Kuid kevadel ei tule vahetada ainult riideid. Kosmeetik Inna Kõzlo soovitab revideerida ka oma kosmeetikavarusid, sest iga aastaaeg eeldab erisugust nahahooldust. Allpool mõningad nõuanded, millele tuleks erilist tähelepanu pöörata.

Inna Kõzlo sõnul tuleb eelkõige üle vaadata kreemid.

“Külmal aastaajal soovitatakse kasutada rasvasemaid kreeme, mis pakuvad nahale sajaprotsendilist kaitset tuule ja külma eest,” selgitas ta. “Niisutavad komponendid võivad madalatel temperatuuridel muuta naha kuivaks ja isegi põhjustada lõhenemist. Soojade ilmade saabudes ei tasu aga nahka enam liialt koormata, seepärast võib raskepärase talvise kreemi jäägid rahumeeli külmikusse panna – järgmise talveni, kui purgile või tuubile märgitud säilitusaeg seda lubab. Erandi võivad teha vaid need, kellel on ka muidu väga kuiv nahk – nemad võivad kasutada rasvaseid kreeme aasta ringi.”

Kevadel võetakse kasutusele kergema koostisega kreemid. Normaalsele või segatüüpi nahale piisab hüaluroonhappe- või glütseriinisisaldusega kergest kreemist. Rasune nahk vajab vaid rakuniiskust alal hoidvaid komponente (taimeekstraktid, puuviljahapped).

UV-kaitse

Kevadpäike ei kingi meile üksnes soojust, vaid ka kiirgust, mille eest peame nägu hoolikalt kaitsma. Eriti tuleb seda jälgida nendel, kellel on kalduvus pigmentatsioonihäiretele. Sel puhul on abi päikesekaitsefaktoriga (SPF) päevakreemist. Kosmeetikud soovitavad: mida heledam nahk ja tugevam pigmentatsioon, seda suurema SPF-faktoriga kreem tuleb valida. SPF-faktor kõigub 8 ja 40 vahel, kuid võib olla isegi 50.

Koorimise aeg on ümber

“Sügav koorimine on suurepärane noorenduskuur nahale ja mõjub värskendavalt,” rääkis Inna Kõzlo. “Keemiline koorimine sõna otseses mõttes “kustutab” näolt kõik talve jäljed. Kuid neid protseduure on parem teha talve lõpul, hiljemalt märtsis,” selgitas ta. “Et aga praegu on juba aprillikuu, soovitan need sügisele lükata, sest üritades vabaneda pigmendilaikudest, võib saavutada hoopis vastupidise efekti.”

Kui te aga kindlasti nahka koorida soovite, siis pidage meeles, et vähemalt kaks nädalat pärast seda tuleb päikest vältida. Isegi tavaline värskes õhus jalutamine võib kõik pingutused luhta ajada. Õue minnes tuleb nahale kanda kõrge päikesekaitsefaktoriga kreem.

Kuiva naha korral on parem koorimisest loobuda, et nahka mitte traumeerida. Hommikuti ja õhtuti võib nahka puhastada alkoholivaba näoveega, mis eemaldab õrnalt surnud epiteelirakud, rahustab ja toniseerib nahka. Kooriv näovesi stimuleerib verevarustust ja taastab sellega sügavamates kihtides paiknevate rakkude elutegevuse.

Kerge koorija on lubatud

Kodus soovitab kosmeetik kasutada kerget koorijat. Selle retsept on lihtne: panna tavalised kaerahelbed mõneks ajaks likku ning kui need on paisunud, kanda näole ja selle pudruga nahka õrnalt hõõruda. Niisugune protseduur mõjub värskendavalt ja toitvalt.

“Tavaliselt soovitatakse seda meetodit tundliku naha puhul,” rõhutas kosmeetik. “Sageli koorivad naised oma nägu soola ja meega, kohvipaksu ja teiste käepäraste abrasiivsete ainetega, mõtlemata sellele, et näiteks kuperoosa korral võib selline protseduur tõsist kahju teha. Kuperoosa on nahaprobleem, mida põhjustavad naha vereringehäired – nahale tekivad laienenud kapillaaridest roosad või sinakaspunased sõlmekesed ja võrkjad moodustised. Sagedamini paiknevad need näonahal – nina külgedel, lõual või põskedel. Normaalset, segatüüpi ja rasust nahka võib puhastada aktiivsemalt, protseduuri kestus ja mehaanilise mõjutamise intensiivsus võib olla suurem. Meeles tuleb pidada üht lihtsat reeglit – mida paksem nahk, seda karmim võib olla koorija ja vastupidi.”

Koorijat soovitatakse kasutada vähemalt kord nädalas, rasuse naha puhul kaks korda või ka sagedamini. Kui koorija sisaldab salitsüülhapet, on sellel bakteritsiidne toime. See on ideaalne vahend probleemsetele piirkondadele. Kunstlike polümeeride baasil loodud vahendid on siledamad ega ole tervele koele traumeerivad. Viinamarja- või aprikoosiseemnetest koorijad sobivad ainult rasusele nahale, kuid ka sel juhul peab mehaaniline mõjutamine olema minimaalne. Ja kuigi rasune nahk on paksem, tuleb meeles pidada, et ka seda võib kriimustada. Selle piiri teadasaamiseks tasub nõu pidada spetsialistiga.

Kodune koorimine ei anna kohe silmaga nähtavaid tulemusi, kuid regulaarsed pingutused muudavad naha siledaks ja õrnaks ning jume paraneb.

Meestele mõeldud kosmeetika

Inna Kõzlo sõnul külastavad mehed ilusalonge väga harva, kuid see ei tähenda sugugi, et meeste näonahk ei vaja hooldust.

“Kahjuks ei hoolitse meie tugevama poole esindajad tihtipeale oma naha eest üldse, kui probleem just väga tõsine pole,” ütles ta. “Kuid nende näonahk vajab täpselt samamoodi hooldust kui naistel. Erinevus on vaid selles, et meeste näonahk on paksem.”