Kümme aastat smugeldamisega tegelnud jõuk sai karistada

15. juuni 2017 ERIK KALDA
Umbes aasta aega kasutasid kurjategijad salasigarettide ületoomiseks Narva jõel akvalangiste. Pilt on illustratiivne.

Umbes aasta aega kasutasid kurjategijad salasigarettide ületoomiseks Narva jõel akvalangiste. Pilt on illustratiivne.

Prokuratuur sõlmis karistuskokkulepped kümme aastat Ida-Virumaal tegutsenud kuritegeliku jõugu liikmetega, kes vedasid Eestisse illegaalselt sigarette, alkoholi ja vietnamlasi. Kokkuleppemenetluses said karistuse 9 inimest. 

 

Möödunud aasta 13. aprillil võeti vahi alla narvalane Igor Aleinikov (45) ja veel mitu  Ida-Virumaalt pärit meest. Samal ajal andis politsei avalikkusele teada Võrumaal Misso vallas tabatud 11 vietnamlasest, kes olid ebaseaduslikult Venemaalt Eestisse toimetatud. Selle taga oli Igor Aleinikovi juhitud grupeering, mis − nagu uurimise käigus selgus − oli tegutsenud juba kümme aastat peamiselt salasigarette ja -alkoholi Eestisse smugeldades.

Hierarhiline juhtimine

Süüdistuse kohaselt lõi Aleinikov juba 2006. aastal  kuritegeliku rühmituse, kuhu ta värbas kümneid inimesi. Selles jõugus toimis kindel käsuliin, mille kohaselt Aleinikov andis selle liikmetele juhiseid kuritegude toimepanemiseks, aga ka kuritegeliku tulu jaotamise ja uute liikmete värbamise kohta.

Grupeeringus oli Aleinikov loonud hierarhilise juhtimise, kus ta konspiratsiooni eesmärgil andis isiklikult tegutsemisjuhiseid  üksnes oma lähedalseisvatele alluvatele, kes siis omakorda need allapoole edastasid.

Süüdistuses öeldakse, et Aleinikov, “omades häid ja usalduslikke sõprussidemeid ning tutvusi kuritegelikus maailmas nii Eesti Vabariigis, Venemaa Föderatsioonis kui ka Läti Vabariigis olevate teiste kuritegelike ühenduste liikmetega, osales enda poolt loodud kuritegelikus ühenduses esilekerkinud oluliste küsimuste lahendamisel ning tagas sellega kuritegeliku ühenduse sujuva toimimise ja eesmärkide täitmise”.

Salakaubaveoks kasutati mitmesuguseid skeeme. Nii ladustati sigaretid kõigepealt Venemaa poolel ning seejärel kasutati Narva elanikke, kes tõid salasigarette ja -alkoholi üle spetsiaalsete peidikutega varustatud autodes. Ent kasutati ka Venemaa vedurijuhte. Nii kirjeldatakse uurimismaterjalides juhtumit, kus vene vedurimehed viskasid Venemaalt Narva jõudes vedurist välja 18 500 pakki sigarette Bond.

Aastatel 2011-1012 kasutas jõuk aga uut moodust: salasuitsude ületoomisse kaasati allveeujumisoskuse ja -varustusega inimesi, kes tõid üle  Narva jõe kokku vähemalt 75 000 pakki eri sorti Vene maksumärkidega sigarette.

Alates 2013. aastast alustati aga illegaalsete sigarettide toomist Lätist, kuhu need olid enne smugeldatud Venemaalt ja Valgevenest. Niimoodi rändas Eestisse üle 275 000 paki salasuitsu, mida turustati Narvas, Sillamäel, Kohtla-Järvel, Paides, Tallinnas ning nende linnade lähiümbruses.

Venemaalt tõi jõuk sisse vähemalt 2170 liitrit piiritust, mis realiseeriti eri käitlejatele Ida-Virumaal. Uurimise arvutuste kohaselt oleks riik sellise alkoholikoguse pealt pidanud saama 45 000 eurot aktsiisimaksu. Salasigarettidelt, mille kogus õnnestus tuvastada, on maksmata jäänud maksude summa 639 318 eurot.

Poolsada vietnamlast üle piiri

Ent süüdistus esitati jõugule ka inimkaubanduses, mille aluseks oli neli fakti, kus selle liikmed püüdsid läbi Eesti smugeldada edasi Euroopa Liitu kokku 51 Vietnami Sotsialistliku Vabariigi kodanikku. Kolmandal korral, 15. novembril 2015, jäid nad vahele ning 15 vietnamlast saadeti tagasi. Ent vähem kui aasta pärast tabati Misso vallas taas 11 vietnamlast, kelle smugeldamisega Aleinikovi jõuk seotud oli. Uurimismaterjalides öeldakse, et vietnamlased olid pandud olukorda, kus nad olid sunnitud seadust rikkuma ja ebaseaduslikult piiri ületama, kuna viibisid võõras riigis ja paikkonnas ning polnud võimelised ka oma teejuhtidega suhtlema.

Kuritegeliku ühenduse juhtimises süüdistatud Igor Aleinikovile (45) mõistis kohus liitkaristuseks viis aastat vangistust, millest osa kuulub ärakandmisele reaalselt, osa aga tingimisi.  Reaalse osa on ta juba ära istunud, sest viibis mullu 12. aprillist vahi all. Kohtuotsuse kohaselt konfiskeeritakse Aleinikovilt temalt juba arestitud ligi 25 000 eurot sularaha, mis talt läbiotsimise käigus leiti, ja veel 35 000 eurot, mis tuleb hüvitada perioodiliste maksetena − 7000 eurot aastas.

Ka ülejäänud jõugu liikmed said eri pikkusega vangistuse, millest osa tuli neil reaalselt ära istuda, osa aga kanda tingimisi.

Kohus määras hävitamisele muu hulgas kuritegude toimepanemisel kasutatud ja kahtlustatavate kinnipidamisel neilt ära võetud üle 40 mobiiltelefoni, raadiosaatjad ja navigatsiooniseadmed ning mõistis välja menetluskulud. Lisaks konfiskeeriti kahelt jõugu liikmelt ka nende sõiduautod BMW.