Reena Koll võib pääseda EMile

28. juuni 2016 ERIK GAMZEJEV
Reena Koll hüppas tänavu veebruaris uueks Eesti rekordiks 4,31, ent välisvõistlustel ei ole siiani veel head hüpped õnnestunud.

Reena Koll hüppas tänavu veebruaris uueks Eesti rekordiks 4,31, ent välisvõistlustel ei ole siiani veel head hüpped õnnestunud.

Kuigi teivashüppaja  Reena Kolli tänavused välishooaja tulemused on jäänud kaugele Euroopa meistrivõistluste normi tähistavast 4.40st, on 19aastasel Jõhvi neiul siiski veel võimalus oma esimesele rahvusvahelisele täiskasvanute tiitlivõistlusele pääseda.

 

Tänavu talvel hüppas Reena Koll nii oma isiklikuks kui Eesti naiste teivashüpperekordiks 4,31 meetrit. Tema tänavuse hooaja peamine eesmärk on olnud pääs juuli esimeses pooles toimuvatele Euroopa meistrivõistlustele, kuid selleks tuleb oma tippmark viia kõrgusele 4,40. Rio de Janeiro olümpiamängudele jõudmiseks tuleks aga hüpata veel kümme sentimeetrit kõrgemale.

Kehvad ilmad ja vale teivas

Koll alustas välishooaega pärast maikuus Itaalias toimunud kolmenädalast treeninglaagrit nimeka teivashüppetreeneri Vitali Petrovi juures. Paraku ei ole juunikuised võistlused toonud loodetud tulemusi ja tema senine välishooaja parim on läinud laupäeval Kadriorus hüpatud 3,90.

Reena Kolli treenerist isa Hanno Koll rääkis, et kaks võistlust läksid tormise ja vihmase ilma nahka. “Ühel neist ei hakanud Reena isegi hüppama, sest sellistes oludes olnuks see ohtlik,” rääkis ta.

Viimane võistlus ebaõnnestus aga Hanno Kolli sõnul teivaste valikul tehtud valede otsuste tõttu. “Ilmaolud olid suurepärased. Paraku võttis Reena kõrgusel 4,10 liiga pehme teiba. Näen oma süüd, et ma ei survestanud teda teistmoodi otsustama,” tunnistas ta. “See oli meile mõlemale hea õppetund. Usun, et tulevikku silmas pidades tuleb see kasuks ja mõnes mõttes on isegi hea, et see praegu juhtus, aga mitte mõnel tähtsamal võistlusel.”

Kuigi EMi normi täitmise tähtaeg on läbi, usub Hanno Koll, et Reenal on siiski võimalik  elu esimesele rahvusvahelisele täiskasvanute tiitlivõistlusele pääseda erikutsega. “Oleme treeningplaane seades sihtinud tippvormi just EMi ajaks.  Nii füüsiliselt kui tehniliselt on seis läinud pidevalt paremaks. Ta pole praegu kindlasti kehvem kui talvel Eesti rekordit püstitades. Kahju vaid, et ühelgi välisvõistlusel pole seda veel näidata õnnestunud,” sõnas ta, lisades, et tagasilöökidele vaatamata on vaim endiselt võitlusvalmis.

Võimalused 50:50

Eesti kergejõustikuliidu saavutusspordi juht Marko Aleksejev hindas eile Reena Kolli võimalusi pääseda Amsterdami EMile 50:50. “Reena on praegu ootenimekirjas 5.-6. Oleneb, kui palju normi täitnutest või ootelehel temast eespool olijatest EMile minekust loobub. Selgus võib saabuda lähemate tundide või päevade jooksul,” ütles Aleksejev eile pärastlõunal Põhjarannikule.

Kolli võimalusi avardab tõsiasi, et mitmedki temast paremad teivashüppajad võivad EMist loobuda, et keskenduda olümpiaks valmistumisele. Sellele vaatamata on oodata tihedat konkurentsi, kus finaali 12 parema sekka jõudmiseks tuleb Hanno Kolli hinnangul ületada vähemalt 4.40-4.45.

Olümpianormi 4.50 ületamiseks on aega kuni 11. juulini. Selleni küündimine ei ole Hanno Kolli hinnangul võimatu, kuid see eeldab täielikku õnnestumist ja paljude soodsate asjaolude kokkulangemist.