Keskerakonna Narva piirkonda asus juhtima Yana Toom

15. veebruar 2016 ILJA SMIRNOV
Keskerakonna Narva piirkonna uus esimees Yana Toom: "Loodan, et konfliktist Narvas meil enam rääkida ei tule."

Keskerakonna Narva piirkonna uus esimees Yana Toom: “Loodan, et konfliktist Narvas meil enam rääkida ei tule.”

Keskerakonna Narva piirkonda asus juhtima Euroopa Parlamendi liige Yana Toom. Toomi sõnul tuleks linnas võimul oleval erakonnal senisest rohkem tavainimeste arvamust kuulda võtta.

 

11. veebruari õhtul toimusid järjekordsed Keskerakonna Narva piirkonna juhatuse valimised ning Narva piirkonna esimeheks sai Yana Toom. Tema poolt andis oma hääle 200 erakonna liiget, Mihhail Stalnuhhin sai 41 häält.

Piirkonna endine esimees Andrus Tamm tunnistas Põhjarannikule antud kommentaaris, et talle oligi see töö juba koormaks, kuna ta on samal ajal hõivatud veel mitmes kohas.

Tuletame meelde, et Yana Toomi ja Andrus Tamme suhted läksid tuliseks enne 29. novembril toimunud tsentristide kongressi, põhjuseks Keskerakonna Narva piirkonna esitatud parteiliidri kandidaadid. Toomi ja Tamme endi sõnul on nende suhted juba normaliseerunud − ja seda niivõrd, et Tammest sai Toomi enda ettepanekul üks kolmest Toomi asetäitjast piirkonna juhatuses.

Arvestades, et Yana Toom ei saa europarlamendi liikmena Narvale kuigi palju aega pühendada, tuleb Tammel tõenäoliselt ka edaspidi paljusid asju ise juhtida. “Eks vaatame, kuidas see õnnestub,” ütles Tamm ebakindlalt.

Yana Toom kui lepitaja 

Tallinnast pärit europarlamendi liige rääkis, et nõustus hakkama Narva piirkonda juhtima selleks, et lepitada kaks möödunud aasta sügisest vaenujalal olevat erakonnakaaslaste leeri ning samal ajal aktiveerida kohalikku parteielu, kaasates sellesse noored ja vanurid ning naised. “Et erakonda kuuluvad inimesed − neid on mitusada − tunneksid, et nemadki võivad öelda sõna sekka partei seisukoha kujundamises ühtedes või teistes küsimustes. Mina isiklikult sain õppust enne kongressi kõlanud kriitikast, et me ei suhtle piisavalt osakondadega, ei võta inimesi kuulda ja nii edasi,” sõnas Toom.

Tema sõnul on sisetüli Narva tsentristide ladvikus praegu hääbumas ning see väljendub selles, et linnavolikogu tsentristlik fraktsioon Ühtne Narva on täienemas uute liikmetega.

“Me peame tegelema mitte suhete klaarimisega − ehkki me patustame sellega sageli −, vaid erakonna seisukoha kujundamisega ühtedes või teistes küsimustes. Et erakonna liikmed ei saaks Keskerakonna suhtumisest mingitesse asjadesse teada mitte pressiteadetest, vaid kujundaksid seda suhtumist ise,” lausus Toom.

Yana Toom avaldas lootust, et piirkonnajuhi valimistel talle kaotanud Mihhail Stalnuhhin ei kaota oma poliitilist kaalu.

“Mulle tundub, et konfliktolukorras, mis kahjuks aset leidis, jõudsid narvalased arusaamisele, et selle konflikti lahendamiseks on vaja täiesti kõrvalist isikut,” pidas Toom iseennast silmas, ehkki tunnistas, et ta ei ole päris “kõrvaline”, kuna oli kaks aastat Keskerakonna Narva piirkonna kuraator. “Ma tunnen siinseid inimesi, kuid emotsionaalselt ei ole ma nendes konfliktides mitte kunagi mitte kuidagi osalenud ning mul on lihtsam olukorda külma peaga jälgida. Seepärast ilmselt minu peale lootma jäädigi ning see on muide tohutu vastutus, sest minu kandidatuuri poolt hääletasid mõlema meie tsentristliku fraktsiooni [Narva linnavolikogus] esindajad − see tähendab, et inimesed loodavad, et ma suudan mängida lepitaja rolli.”

Rohkem demokraatiat

Praegune Keskerakonna lihtliige, narvalanna Jelena Valme, kes osales 20 aastat tagasi erakonna Narva piirkonna loomises ning tegeles seitse esimest aastat ka selle juhtimisega, loodab, et Yana Toomil õnnestub linnas parteielu taastada.

“Andrus Tammel oli erakonna juhtimisest oma ettekujutus ning mulle tundub, et ta pidas otstarbekamaks keskenduda tsentristidest rahvasaadikute ja linnavalitsuse tööle ning pööras partei lihtliikmetele vähem tähelepanu,” tõdes Valme, et inimeressurssi on erakond viimasel ajal vähe kaasanud ning selle tõttu on inimesed tundnud, nagu oleks neid aset leidvatest protsessidest kõrvale jäetud.

Linnavolikogu fraktsiooni Ühtne Narva esimees Aleksei Voronov on veendunud, et juhtfiguuride vahetumine piirkonna juhatuses mõjutab kogu linna juhtimise protsessi. “Rohkem demokraatiat, rohkem avatust, rohkem läbipaistvust otsuste tegemisel − kõik see saab olema,” kinnitas Voronov, kes on nüüd samuti üks piirkonnajuhi asetäitjatest.

Voronov lisas, et nende fraktsioon nimetatakse nüüd ametlikult ümber keskfraktsiooniks, kuna parteiliikmeid on selles neliteist. “Meid on 18 inimest, meiega liitus Olev Silland [Narva linnavolikogu liige ja Narva haigla peaarst − I.S.], seega on meil juba päris palju tsentriste.”

Narva piirkonna plaanidest 2017. aasta sügisel toimuvateks kohalikeks valimisteks Yana Toom esialgu rääkida ei tahtnud, pidades seda ennatlikuks, kuna aasta pärast toimub järgmine parteikonverents. “Siis hakkavad juba narvalased vaatama, kas neil on Yana Toomi vaja või mitte.”