Kitarrist Tšiilist − Santiago aasta artist

9. veebruar 2016 TIIA LINNARD
Juba viieaastaselt kitarriõpinguid alustanud Francisco Liberona on harjutanud Tšiili parima kitarriõpetaja käe all.

Juba viieaastaselt kitarriõpinguid alustanud Francisco Liberona on harjutanud Tšiili parima kitarriõpetaja käe all.

Tšiili kitarrist Francisco Liberona, kes reedel, 19. veebruaril Jõhvis esineb, on saanud Eesti džässiema Anne Ermi sooja kallistuse osaliseks ning lasknud hea maitsta Tallinnas kuulajate kingitud murakamoosil. 

 

“Francisco on suur magusasõber, kuid midagi sellist polnud ta varem saanud, see oli talle eksootiline,” tõdes Tšiili kitarristi Eesti kontsertide korraldaja Kadi Aguraijuja. “Sama põnev ja eksootiline kui on kuulajatele tema repertuaar.”

Santiago aasta artist

See leidis aset kolme aasta eest, kui Liberona esimest korda Eestis esines, andes “Talvejazzil” kolm kontserti, lastes Ladina-Ameerika ja Hispaania rütmidel kõlada nii Tallinna raekojas kui Pärnus ja Viljandi pärimusmuusikaaidas. “Anne Ermile oli Francisco tundmatu artist, kuid ta usaldas meid ning võttis programmi. Pärast Tallinna kontserti tuli ta aga lava taha ja kallistas Franciscot. Anne Erm, kes on muidu üsna reserveeritud olemisega!”

Liberona Tallinna kontserdi piletid olid juba kuu aega varem välja müüdud, Viljandi pärimusmuusikaaidas läksid kontserdipäeval käiku lisatoolid, sest 80kohalisse saali tuli ära mahutada ligi 100 inimest.

Mis see siis on, mis kuulajaid selles Tšiili kitarristi mängus võlub? Mis muud kui kaugete maade rütm ja võlu ning meisterlik pillikäsitsus.

Juba viieaastaselt kitarriõpinguid alustanud ja 10 aastat Tšiili parima maestro Ernesto Quezada käe all õppinud Liberona paistab eriliselt silma oma jõulise ja temperamentse interpretatsiooni ning suurepärase tehnikaga, mis on talle toonud üheksa rahvusvahelise kitarrikonkursi auhinda ja palju edukaid esinemisi nii oma koduriigi peamistes kontserdisaalides kui mujal maailmas. Kodulinn Santiago on tunnustanud teda aasta artisti auhinnaga.

Jõulisus kui kaubamärk

Liberona repertuaar võimaldab ka põhjamaa inimesel saada osa Ibero-Ameerika muusikalisest pärandist, mis hõlmab klassikalise kitarri sünnimaad Hispaaniat ja kultuuriliselt kirevat Ladina-Ameerikat.

Nii kõlab kontserdil Liberona esituses son cubano, mis ühendab Hispaania laulu ja Afro-Kuuba perkussiooni. “See on üks levinumaid ja mõjukamaid Ladina-Ameerika muusika vorme, millest on välja arenenud muud stiilid, näiteks salsa,” märgib Aguraijuja, tuues veel mõned näited. “Tšiili muusika- ja tantsustiili esindabcueca, Hispaania tantsu la jota, Kuubalt veel ka guajira. Lisaks suured Hispaania heliloojad ja ka üks tänapäeva pala.”

Kavasse rütmikaid, aga ka meloodilisi lugusid valides on Liberona mõelnud kontsertide korraldaja sõnul ka selle peale, et näidata, mida on võimalik kitarriga teha. “Ta tekitab nii tamburiini, perkussiooni, kastanjette kui elektrikitarri imiteerivaid helisid.”

Liberona jõulisest ja temperamentsest mängulaadist on saanud tema kaubamärk. “See võimaldab tal ka sajale inimesele mängida võimendita.”

Liberona kontsert toimub Jõhvis kontserdimaja kammersaalis, algus kell 19. Pääse 12 ja 10 eurot.