Tõesti uskumatu lugu

26. jaanuar 2016 KAIRI SOOMER, Jõhvi volikogu liige, endine Jõhvi vallavalitsuse sotsiaalvaldkonna juht

Kairi Soomer.

Soovin esitada oma versiooni loost, kus mind vargaks tembeldati.

Selguse huvides tuleb alustada sellest, kuidas Jõhvi pensionäride päevakeskus loodi ja inventar soetati. Päevakeskuse loomiseks pidime hoolekeskusega taotlema raha kahest projektist: esimesest ruumide renoveerimiseks ja teisest inventari hankimiseks. Kõik see toimus 2013.-2014. aastal.

Renoveerimine sai edukalt lõpetatud, aga inventariga nii kiiresti ei läinud, rahastamisotsus viibis. Valimisliit, kes oli tol ajal üksmeelne, leidis, et päevakeskus tuleb avada ruttu, enne valimisi. Vaja oli mööblit ja see soetati osaliselt vallavalitsuse kaudu, et hiljem ümber vormistada.

Inventari otsus aga ikka venis, firmade pakkumused aegusid ning kui lõpuks positiivse otsuse saime, pidime eraldatud summadega mööbliesemed soetama ja uued arved võtma.

Kes on päevakeskuse ruumides käinud, teab, kui värviline ja rõõmus seal on. Mööblikomplekt osteti projektirahaga, arvestades värve ja soodustust. Hiljem aga selgus, et see on eakatele ja puudega inimestele väga ebamugav. Mööbel asendati ajutiselt sobivamaga ja esialgsed asjad toodi vallavalitsusse, et 2015. aasta eelarvest sobilikumad soetada (mina seda eelarvet aga enam kokku ei pannud). Vallavalitsuses oli samuti mööblit puudu ja uus maja vajas sisustamist. Muu hulgas hankisin sinna ise humanitaarabimööblit.

Kui ma töölt lahkusin, viisin ära oma asjad ning mööbliesemed, mis ei olnud valla soetatud, vaid minu enda organiseeritud, osa sellest saadud humanitaarabina Artur Põllu [Jõhvi metodisti koguduse pastor] kaudu.

Teadsin, et minul ei õnnestu enam päevakeskuse mööblit asendada, ja soovisin selle sinna tagasi viia. Võtsin mööbli kaasa ning lasin seda omal kulul puhastada (mõned plekid ei tulnud muidu maha) ja parandada (tool oli varem transpordil viga saanud). Seejärel jäi see katte all ühte abihoonesse, kus seisis siiani. Ma tunnistan end süüdi selles, et unustasin, sest need asjad ei olnud silma all.

Samal ajal olid vallas eri pooltel juba suhted sassis ja asjad ei huvitanud kedagi. Mis arvele võeti, seda teab raamatupidamine. Jõhvi hooldekeskuse juht Elle Seliverstova loobus päevakeskusega tegelemast, kui tuli otsus, et teenust pakub vallavalitsus, mitte hooldekeskus.

Nüüd siis šokist, mida Sirli Tammiste väljendas. Mitu inimest vallas minu asjade üleandmisest huvitatud oli? Ei mäleta ühtegi. Küsisin lahkudes vallavanem Aivar Survalt, kas toon asjad tema juurde, tema vastas, et jäta kabinetti, võtab sealt, kel vaja. Mulle helistas üks ametnik ja uuris, kas soovin valla telefoninumbri endale vormistada, ma keeldusin. Telefoni ja mööbli üleandmisest-vastuvõtmisest ei huvitunud mitte keegi.

Mõni päev enne seda, kui mind lehes vargaks tembeldati, helistas mulle vallaametnik ning küsis telefoni ja mööbli kohta. Vastasin nagu ka varem, et jätsin telefoni kabinetti. Mööbli kohta ütlesin, et oma humanitaarabiasjad viisin ära, ja küsisin, millisest valla mööblist jutt on. Vastati, et ei tea, vallal pole arvet. Rääkisin raamatupidamisega ka, aga tuleb välja, et ju rääkisime üksteisest mööda. Rohkem keegi minuga ei suhelnud.

Volikogusse tulles sain Sirli Tammistelt teada, et jutt pole mitte minu soetatud asjadest, vaid päevakeskuse asjadest. Leppisin Elle Seliverstovaga kokku, et asjad saavad õigesse kohta.

See, et Sirli Tammiste mind telefoni asjus süüdistab, on kummastav, sest minu vastus talle oli ju sama: jätsin oma endisesse kabinetti. Tema pakkus, et seal on kolikamber, vaataks koos. Seal on siiamaani ka minu lauatelefon ja kes teab mis veel (millal nende kohta küsitakse?). Mitu inimest sellest kabinetist on läbi käinud? Asju on kolitud ja liigutatud. Ma teadsin, kuhu mu telefon jäi. Tammiste ütles, et ta ei vaadanud sealt, ei arvestanud, et võib maha libiseda. Lehes väidab ta muud. Töölt lahkudes ütlesin ka seda, et töö käigus on telefoni üks nurk viga saanud. Seda telefoni polnudki tegelikult kellelegi vaja. Veel tunti huvi 2007. aasta telefonide vastu. Mis minul nendega pistmist − juht oli siis ju Tammiste? Kuidas minu, Tauno Võhmari ja Eduard Rae asjad olulisemad on kui teiste omad?

Küsiksin hoopis, miks Sirli Tammiste kogu lapsehoolduspuhkuse valla telefoniga ringi jalutas ja kui palju tema arveid ka alguses kinni maksti. Ärge öelge, et tegi tööd. Revisjonikomisjonil võiks huvi olla.

Kuidas Kaia Kaldvee [Ida-Virumaa puuetega inimeste koja juhatuse liige] puuetega “musta raha” teenustega praegu on (see on tema enda väljend)?

Kordagi pole minuga suheldud ja normaalselt küsitud. Pole asju vastu võetud, kui pakkusin, pole kontrollitud. Millega järgmise kahe aasta pärast välja tullakse?

Head valijad ja kõik valla kodanikud! Palun teilt vabandust, et selline olukord on tekkinud. Tunnistan süüd, et asjad jäid valesse kohta seisma. Kinnitan, et ma ei ole soovinud valla vara omastada.

Kairi Soomer on praegu Mäetaguse vallavalitsuse liige.