Tverdovite perekond äratas vana maja uuele elule

3. august 2011 NIINA VOROPAJEVA

Tatjana Tverdova meelest peab maja ümber olema palju vaba ruumi lillede ja lastelaste mängude jaoks.

Kohtla-Järvel elava Tverdovite perekonna kodu tunnistati maakondliku võistluse “Kaunis Eesti kodu 2011″ üheks võitjaks. Kunagi aga oli see silmapaistmatu ja vana niinimetatud soome maja.

Ilus maja, seda ümbritsev erisuguste nipsasjakestega kaunistatud roheline muruplats, basseini ja kaminaga saun, lillepeenar, erksavärviliste peiulillede ja pelargoonidega täidetud lillepotid ning rikkaliku tomati- ja paprikasaagiga kasvuhoone panevad tahes-tahtmata imestama: kuidas suudavad omanikud selle kõige jaoks aega leida, kui peab ka tööl käima?

Tatjana Tverdova töötab õmblusvabrikus. Tema abikaasa Vladimir töötas 12 aastat Estonia kaevanduses, kuid pühendas suurema osa oma elust ehitustööle ning tegutseb praegugi selles valdkonnas. Mehe isa oli ehitaja, sama elukutse valis ka tema poeg, nii et nüüd on perekonnas lausa kolm põlvkonda ehitajaid.

“Minu mehel on kuldsed käed – kõik meie kodus on tema enda tehtud,” ütles Tatjana.

“Kodu peab armastama, see peab sind rõõmustama, mitte muutuma koormaks, muidu ei tule sellest midagi välja,” selgitas Vladimir. “Olen lapsest saadik oma maja tahtnud.”

Kõik algas suvilast

Tverdovite pere soetas poole Purul Sõpruse tänava lõpus asuvast vanast soome majast veel Nõukogude ajal. Siis elati veel Iidlas, kortermajas, siin aga käidi vabal ajal suvitamas. Suvilat hakati vaikselt korda tegema ning kümme aastat tagasi otsustati lõplikult siia kolida.

Vladimir pidi varem tööalaselt palju reisima, kuid suutis leida aega ka oma maja ehitamiseks. Tema sõnul on siin kõik tehtud oma kätega, alustades torudest ja lõpetades korstnaga. Väljast paistab maja justkui uus. Praegu on peremehel pooleli teise korruse ehitus.

Nii saunas kui majas on kamin, lisaks veel bassein ja hoovi peal oma suitsuahi. Pealinnast külla tulnud lastelaste rõõmuks on maja ümber suur muruplats, mida kaunistavad puukiik ning pealtnäha kasututest asjadest meisterdatud iluvidinad.

Näiteks on õue peale suudetud ära mahutada selline antiikese nagu Singeri õmblusmasina malmist alus, mida praegu kasutatakse lillepottide alusena. Isegi Tverdovite lillepotid on käsitsi tehtud.

Rõõmsad värvid

Maja ümber vohab lillemeri. Lillepottides kasvavad perenaise lemmiklilled – pelargoonid ja peiulilled. Värvi lisab lillepeenar, mida aitab korras hoida ka majaperemees – isegi selline töö on ehituspisikuga Vladimirile meeltmööda.

“Viljapuudega on tore jännata, lilledega ka – see on minule parim puhkus,” selgitas mees.

Tatjana kiirustas meile oma valdusi näitama. Tema suurimaks uhkuseks on abikaasa ehitatud kasvuhoone. Kõik selle sees toimuv on aga perenaise enda kätetöö. Värskete köögiviljade rohkus on muljetavaldav – silmarõõmu pakuvad nii rohelise-kollase-punasekirjud tomatikobarad kui mahlakad paprikad.

“Ei, see pole mingi eriline sort, kõik on täiesti tavalised,” selgitas Tatjana oma ohtra saagi saladust. “Meil on kõik üsna tavaline, kuid rõõmu ja südamega tehtud, et ikka silmailu pakuks.”

Perenaine ütles, et nad on teadlikult üritanud oma harrastusaeda piirata, kuigi üsna suur maatükk võimaldaks neil sellega palju ulatuslikumalt tegeleda. “Meil on kõigest mõned peenrad kurkide, tomatite, sibula ja maitserohelise jaoks, et saaks ise suvel süüa ja et maamaksu kuidagi tagasi teenida,” naljatles Tatjana. “Ülejäänud pinna jätame lillede ja muru alla, et lastelastel oleks mänguruumi.”

Maale vanaema juurde

Tallinnast vanavanematele Kohtla-Järvele külla tulevad lapselapsed arvavad, et lähevad maale.

“Siin on ju nagu maal – vaikne ja rahulik -, kuigi tegelikult oleme linnas, üsna Ahtme keskuse lähedal,” selgitas Tatjana. “Koht on väga tore, naabritega saame hästi läbi. Meie tänavale on paljud noored pered omale majad ostnud ning üritavad ka kõike korda teha.”

Auhinnatud maja omanikel on veel palju täide viimata unistusi. Teine korrus on vaja valmis saada, uuendada garaaži ja sauna katust ning lillepeenar ümber kavandada. “Pidevalt on vaja midagi kõpitseda, oma maja on ju elustiil,” märkis perenaine. “Tegelikult on see kõik väga mõnus.”