Ekssotsid paiskasid Jõhvi volikogus jõujooned segi

25. november 2015 ERIK KALDA
Laiali, kuid ikka koos. Möödunud nädalal teatas Jõhvi volikogu sotsiaaldemokraatide fraktsioon, et lõpetab tegevuse, kuid kolmik kinnitab, et nad jätkavad omavahelist koostööd ka edaspidi. Vasakult: Sergei Andrejev, Vadim Jerjomenko ning Teet Enok.

Laiali, kuid ikka koos. Möödunud nädalal teatas Jõhvi volikogu sotsiaaldemokraatide fraktsioon, et lõpetab tegevuse, kuid kolmik kinnitab, et nad jätkavad omavahelist koostööd ka edaspidi. Vasakult: Sergei Andrejev, Vadim Jerjomenko ning Teet Enok.

Möödunud neljapäeval teatas sotsiaaldemokraatlik fraktsioon volikogu istungil, et lõpetab tegevuse. Üheks põhjuseks võis saada vene põhikooli toitlustamisega seonduv.

 

Kui nüüd juba endine sotsiaaldemokraatide fraktsiooni liige Sergei Andrejev põhjendas Põhjarannikule sotside sildist loobumist asjaoluga, et partei kippus liialt sekkuma fraktsiooni tegevusse, siis polnud see kogu tõde. Tegelikult olid nii Andrejev kui Vadim Jerjomenko kirjutanud juba varem avalduse koalitsioonist lahkumiseks. Fraktsiooni kolmas liige − Teet Enok − pole aga seda tänini teinud. Kas osa sotsidest on Ossipenko-Võhmari liitu üle jooksnud?

Tekkis vähemuskoalitsioon

“Ma võtaksin seda asja lihtsamalt. Me mõtleme ühtemoodi, oleme koostöös edasi. Mina valisin koostöö Niinaga [volikogu esimehe Niina Neglasoniga], Sergei [Andrejev] on revisjonikomisjoni esimees ning eelistab jääda sõltumatuks, Vadim [Jerjomenko] ei taha aga koalitsioonis jätkata,” rääkis Teet Enok kujunenud olukorrast. Tema sõnul on praeguseks tekkinud olukord, kus Jõhvis on vähemuskoalitsioon. Seda, kas tema endised fraktsioonikaaslased on kuidagimoodi liitunud opositsiooniga, ta enda sõnul väita ei julge.

Sergei Andrejev põhjendas koalitsioonist lahkumist sellega, et seal kiputi otsuseid vastu võtma kitsas ringis neid kaasamata. “Meie argumente ei aktsepteeritud.”

Üks põhiküsimus, mis nüüd juba endistel sotsidel harja punaseks ajas, oli vallavalitsuse plaan hakata vene põhikooli toitlustamist korraldama Jõhvi põhikooli söökla baasil. Nii Andrejev kui Jerjomenko kinnitasid, et nende ega ka hoolekoguga seda küsimust ei arutatud ning see sai viimaseks piisaks.

Jõhvi koolide toitlustamise teemaga on suvi läbi tegelnud vallavalitsuse liige Tiina Kullamä, kes kandideeris samuti sotside nimekirjas ning kelle sotside fraktsioon ise vallavalitsusse tõi. Jerjomenko sõnul pole ta täitnud ootusi vähemalt selles, mis puudutab Jõhvi haridusobjektide ning spordirajatiste korrastamist.

Kullamä ise ütles, et toitlustamise ümberkorraldamine vene põhikoolis tuli kõne alla siis, kui kool teatas, et söökla köögitehnika kordaseadmiseks on tarvis üle 10 000 euro. “Olukorras, kus me teame, et kooli hakatakse rekonstrueerima, polnuks see mõistlik kulutus. Hiljem, kui kool ütles, et saab ka 1000 euroga hakkama, oli loomulikult olukord teine ning probleem lahenes,” rääkis Kullamä, kelle sõnul on aga Jerjomenko pidevalt sekkunud vallavalitsuse igapäevatöösse ja esitanud aina nõudmisi, ähvardades vastasel juhul umbusaldusega.

Eitab partei survet

Kullamä, kes on sotsiaaldemokraatide Jõhvi osakonna esimees, sõnas ka, et ei vasta tõele väide, nagu sekkunuks erakond pidevalt sotside fraktsiooni töösse. “Vaid ühel korral olid nad kutsutud piirkonna juhatusse, see oli siis, kui nad koalitsioonis olles esitasid umbusaldusavalduse volikogu esimehele. Ma ei osanud osakonna inimestele enam selgitada, mis toimub, sest nende käitumine oli nii imelik. Osakonnas öeldi juba, et häbi on toimuva pärast ja enam ei julge ajalehtegi lahti teha,” rääkis Kullamä. Ükski kolmest endisest sotside fraktsiooni liikmest ei kuulu Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda.

Jerjomenko rääkis Põhjarannikule, et koalitsiooni loomise järel sujus koostöö hästi, kuid kui koalitsiooni liige Allan Mänd tänavu suvel korruptsioonikahtlusega vahi alla võeti, tekkis koalitsioonis frustratsioon ning koostööd enam polnud. “Meil tekkis tunne, et meid ignoreeritakse ja antakse mõista, et oleme statistid,” rääkis Jerjomenko.

Nii Jerjomenko kui Andrejev kinnitasid, et nad kavatsevad jätkata sõltumatute volikogu liikmetena, kuigi viimasel volikogu istungil toimunud majanduskomisjoni esimehe valimisel hääletasid nad Võhmari-Ossipenko esitatud kandidaadi Eduard Rae poolt, mistõttu viimane valitigi. “See, mida ta volikogus on rääkinud, süvendas minus arusaama, et ta on majandusküsimustes kompetentne,” põhjendas Andrejev oma hääletamist.

Andrejev eitas võimalust, et asub tulevikus Ossipenko poolele. “Volikogus on erisugused poliitilised huvid. Mina olen revisjonikomisjoni esimees ning on parem, kui olen neutraalne ja hääletan nii, nagu ise õigeks pean ja nagu on kasulik Jõhvile ning Jõhvi elanikele,” lausus Narva politseijaoskonna juhina töötav Andrejev.

Pürgi usaldushääletusest ei räägi

Seda, kas ja kuidas endiste sotside poliitilised eelistused Jõhvi volikogus muutunud on, saab näha järgmisel volikogu istungil detsembris, kui toimub volikogu aseesimehe Kaarel Pürgi umbusaldushääletus, mille opositsioon läinud neljapäeval sisse andis.

“Minul on aega veel mõelda,” sõnas Andrejev.

“Ma ei tahaks seda praegu välja öelda, aga hääletan lähtuvalt sellest, kuidas inimene oma tööd on teinud,” vastas Jerjomenko küsimusele, kas ta hääletab Pürgi umbusaldamise poolt või vastu.

Pärast sotside lahkumist on koalitsioonil volikogus koos Teet Enokiga üheksa häält, sama palju on Võhmari-Ossipenko leeril ning kolm volikogulast − peale Andrejevi ja Jerjomenko ka Elle Seliversova − on pärast koalitsioonist lahkumist nimetanud end sõltumatuteks.