End paremini tunda aitab… süsihappegaas

21. november 2015 NIINA VOROPAJEVA
Klara Azarnova selgitas, et süsihappegaasi süstimisel naha alla laienevad veresooned, paraneb verevarustus ja suureneb kudede hapnikusisaldus.

Klara Azarnova selgitas, et süsihappegaasi süstimisel naha alla laienevad veresooned, paraneb verevarustus ja suureneb kudede hapnikusisaldus.

“Osteokondroos oli mind juba ära vaevanud. Pärast gaasisüstide tegemist aga valu kadus ning praegu ma otsekui lendleks ringi. Võin täie kindlusega öelda, et see on suurepärane ja efektiivne protseduur,” jagas Toilas tehtavatest protseduuridest saadud muljeid üks tartlanna. Katsetanud nende süstide mõju ka iseenda peal, võin ma sedasama kinnitada.

 

Karboksüteraapia ehk süsihappegaasisüstid on unikaalne ravimeetod, mille käigus süstitakse süsihappegaasi naha alla. Seda protseduuri kasutatakse laialdaselt Euroopa suuremates kuurortides: Saksamaal, Prantsusmaal, Tšehhis, Slovakkias. Nüüd on karboksüteraapia saadaval ka Eestis: esialgu ainsana Eesti sanatooriumidest tehakse neid protseduure Toila spaahotellis kogenud ja väljaõppinud arstide käe all.

Gaas süstitakse naha alla

Tundmatu protseduur, mida lihtsamalt gaasisüstideks nimetatakse, tekitas minus esimesel seansil huvi ning − mis seal salata − ka veidi hirmu. Spetsiaalse aparaadiga viiakse naha alla kindel annus süsihappegaasi. Võiks ju arvata, et see ei saa kuidagi kasulik olla, sest just süsihappegaasi hingame me pidevalt välja… Kuid tegelikkuses on kõik hoopis teisiti.

Doktor Tatjana Ilves määrab olenevalt valu allikast kindlaks süstide tegemise piirkonnad (protseduuride skeem valitakse igale patsiendile individuaalselt) ning viib ülipeene nõela abil süsihappegaasi naha alla. Protseduuri tehakse nüüdisaegsete seadmetega, mis on varustatud gaasi voolu, puhtust, rõhku ja temperatuuri kontrolliva aparaadiga, ning tänu sellele on see täiesti ohutu.

“Süsihappegaas mõjub süstimise kohas umbes viis minutit, seejärel tasapisi imendub ning väljutatakse siis täielikult neerude ja kopsude kaudu. Veresoonte ja rakkude aktiivne töö sellega aga ei lõpe: jätkub aktiivne hapniku transportimine, kollageeni süntees ja rasva lahustumine,” selgitas doktor Ilves. “Karboksüteraapia ei tekita kõrvaltoimeid ega tüsistusi. Protseduuride arv varieerub olenevalt probleemi olemusest − vaja võib minna 3-12 seanssi. Ühe protseduuriga viiakse organismi umbes 200 ml gaasi.”

Kuidas gaasisüstid toimivad?

Paaril esimesel sekundil pärast süsti võib patsiendil tekkida süsti tegemise kohas põletustunne, surve või surin. Seejärel pole enam mingeid valuaistinguid, ainult tunne, et sinusse voogab suurel hulgal energiat. Milles siis peitub selle protseduuri saladus?

“Süsihappegaasil on inimese organismis mitu tähtsat rolli, sh veresoonte laiendamine, valu vaigistamine ja aminohapete (inimorganismi “ehitusplokkide”) sünteesimine,” rääkis Toila sanatooriumi raviosakonna juht Klara Azarnova.

“Iga meie organismi rakuke vajab hapnikku. Ilma selleta see normaalselt töötada ei saa. Erütrotsüüdid veavad otsekui väikesed vagunid mööda veresooni rakkudele hinnalist kraami − hapnikku. Tagasiteel aga viivad endaga kaasa kasutatud materjali − süsihappegaasi. Kui erütrotsüüdid rakkudele vähe hapnikku toovad, jäävad koed ja elundid vajalike toitaineteta ning haigestuvad.

Viies naha alla kindla doosi süsinikdioksiidi, võimendatakse hapnikunälga kunstlikult ühes piirkonnas lühikese aja jooksul. Sellele reageerides hakkab organism tööle aktiivsemas tempos ning erütrotsüüdid asuvad ruttu tööle, et liigne süsinik organismist võimalikult kiiresti välja viia. Ning nemad erinevalt päris rongidest ilma koormata ei käi: süsihappegaasi järele kiirustades toovad nad endaga kaasa suurel hulgal hapnikku.

Süsihappegaas laiendab veresooni, parandab verevarustust ning suurendab kudede hapnikusisaldust. Selle tulemusel vähenevad lihaspinged ja spasmid, kaovad tursed, leevenevad valud ja põletikud ning kasvab organismi vastupanuvõime kahjulikele faktoritele. Käivitub biokeemiliste protsesside ahel, mis aitab ainevahetust normaliseerida,” selgitas Azarnova.

“Ning nüüd ei ole enam kindlasti vaja nende imeliste süsihappegaasisüstide tegemiseks maailmakuulsasse kuurorti Karlovy Varysse sõita,” rõõmustas minu uus Tartust pärit tuttav.

Klara Azarnova sõnul tullakse spetsiaalselt nende protseduuride pärast Toilasse kogu Eestist ja ka Peterburist. “Inimesed, kes on neid kordki teinud ning tundnud nendest saadavat efekti, tulevad siia tagasi ka teist ja kolmandat korda,” märkis ta. “Peale selle saab meil teha ka kuivi süsihappevanne. Need parandavad samuti mitmete elundite, muu hulgas näiteks südamelihaste vereringet, tõstes organismi füüsiliste koormuste taluvust. Süsihappevannid alandavad ka kõrget arteriaalset vererõhku ja suurendavad vere hapnikusisaldust, mille tulemusel tugevnevad ja paranevad kõik organismi ainevahetusprotsessid.”