Aseri alustab võitlust tühjade majadega

7. september 2015 GERLI ROMANOVITŠ
Aseri eesmärk on korda saada aleviku keskus, kus tondilossi mõõtu maju on üksjagu. Osa neist tuleks lammutada, teised aga korda teha.

Aseri eesmärk on korda saada aleviku keskus, kus tondilossi mõõtu maju on üksjagu. Osa neist tuleks lammutada, teised aga korda teha.

Aseri ostab omanikelt tagasi keskuse ilmet riivavad tondilossid, mis tahetakse Kredexi toel lammutada,  et teha ruumi uuele koolihoonele ja promenaadile. 

 

Aseri volikogu on peremehetuks kuulutanud hoone aadressil Pargi 1 ning järgmisel istungil võetakse tõenäoliselt vastu otsus Nooruse tänav 6 asuva hoone ja kinnistu ostmiseks 50 euroga. Tegelikult ostab vald tagasi aastaid tagasi maha müüdud majad, mis on seisma jäänud ja risustavad lagunedes aleviku ilmet.

Lihtsam ise teha

Tänu otsusele majad endale osta ja need ise lammutada võtab Aseri omanikelt ära vastutuse ja peavalu, mis kaasneb väärtusetu kinnisvaraga. Vald kavatseb kaks maja lähiajal lammutada, soovides selleks kasutada Kredexi toetust. Riik aitab omavalitsusi lagunenud majade lammutamisel, makstes kinni kuni 70 protsenti kuludest.

“Ega me seda siis ei teeks, kui toetuse saamise võimalust poleks,” tõdes volikogu esimees Gaido Kentem, kelle sõnul on lihtsam ise teha kui omanikke takka sundida. Praeguses olukorras pole Aseri atraktiivne ei turistidele ega ettevõtjatele.

Pargi tänav 1 asuva hoone lammutamine läheb maksma ligikaudu 5000 eurot. Seda tänu sellele, et kohalik talunik soovib materjali kasutada pinnase täitmiseks. Vastasel juhul oleks hind peaaegu kuus korda kõrgem, sest jäätmed tuleks vedada prügilasse ja see on kallis.

“See maja on tõesti kehvas olukorras ja avariiohtlik, aga omanik on valmis lõpuks sellest loobuma,” ütles vallavanem Arthur Seppern, et maja saadi kätte pika töö tulemusena. Selle praegune omanik on sakslane, kes kunagi 20 000 krooni eest maja ostis.

Nooruse tänava maja kuulub ühele Eesti ettevõttele, kes loovutab selle 50 euro eest vallale. “Tegemist on kinnistuga, mille kõrval peaks asuma meie uus hariduskeskus,” põhjendas Kentem, miks on vallal mõistlik see kinnistu endale saada.

Pargi 1 näol pole tegemist kinnistuga − selle all on riigimaa, mille vald tahab tulevikus saada munitsipaalomandisse, sest just sellesama praegu kasutuseta ja ohtliku hoone juurest hakkab mööda minema planeeritud promenaad ja selle asemele passiks mänguväljak. Promenaadi ehitamiseks on vald esitanud taotluse piirkonna konkuretsivõime tugevdamise programmi.

Probleemseid maju on kuus

“Tegelikult on väga probleemseid maju kuus, kuid lammutada võiks kaheksa hoonet,” tunnistab vallavanem Arthur Seppern, et nende kahe maja lammutamine oleks alles esimene ja väike samm keskuse korrastamiseks.

Just peatänava äärde jäävad majad on probleemsed, lisaks Nooruse tänav ja kaugemadki kohad. “Aga ma loodan, et me kõiki neid ikka lammutama ei pea, sest kui meil õnnestuks ettevõtlust siin edendada ja sadam välja ehitada, muutuks elu Aseris hoopis teistsuguseks,” on vallavanem optimistlik.

Kas vald ostab tagasi ka teised probleemsed kortermajad, mis nüüd tondilossidena Aseri keskuses seisavad, ei ole praegu veel kindel. “Oleneb, kuidas meil läbirääkimised lähevad,” ütles Seppern, kelle sõnul püüavad nad siiski ka omanikke kohustada oma kinnisvara eest hoolt kandma.