Raudkuul lendas üle 20 meetri

28. juuli 2015 GERLI ROMANOVITŠ
Lätlane Maris Urtans, kes Maidlas võistelnud kolmel korral ja iga kord olnud suursoosik, võttis lõpuks võidu läbi aegade teise tulemusega, lennutades kuuli 23 sentimeetrit üle 20 meetri joone.

Lätlane Maris Urtans, kes Maidlas võistelnud kolmel korral ja iga kord olnud suursoosik, võttis lõpuks võidu läbi aegade teise tulemusega, lennutades kuuli 23 sentimeetrit üle 20 meetri joone.

Ehkki Heino Lipu mälestusvõistluste võistlejate rivi on olnud varasematel aastatel pikem ja nimekam, tegi selle tasa lätlase Maris Urtansi vägev, rohkem kui 20 meetri pikkune kuulikaar, mis oli Maidlas läbi aegade teine tulemus. 

 

Heino Lipu mälestusvõistlusele, mis on kergejõustikuvõistlustest Ida-Virumaal sportliku taseme poolest kindlasti üks nimekamaid ja kaalukamaid, on igal aastal korraldajad kohale toonud nii Eesti enda esinumbreid kui ka maailmanimesid, kes lisaks auhinnarahale on käinud siin noolimas piletit tiitlivõistlustele.

Läti parem viskas eestlased üle

Sel aastal jäi väliskülaliste nimekiri oodatumast napimaks, põhjuseks tavapärasest väiksem eelarve – polnud raha, et neid kohale transportida. Nii läks eestlaste vastu võistlustulle vaid Läti esinumber Maris Urtans, Maidla publikule vägagi tuttav kuulitõukaja, kes kompenseeris teiste välisvõistlejate puudumist läbi aegade teise tulemusega ja lennutas kuuli 23 sentimeetrit üle 20 meetri joone.

Ka tulemuselt teine kuulikaar lendas 15 sentimeetrit 20 meetrist üle. Ja ka see kaar kuulus lätlaste esinumbrile. Kokku sai Urtans kirja kolm tulemust ja neist kehvimgi – 19.36 – oleks taganud talle mäekõrguse edu teiste võistlejate ees. Eestlaste praegune esinumber Kristo Galeta oli teine tulemusega 18.91.

“Selline see Eesti kuulitõuke seis praegu on,” tõdeb võistluse korraldaja Mati Lilliallik. Nii jääb ainult meenutada aega, kus Taavi Peetre nüüd võitnud Urtansiga esikoha peale visa võitlust pidas. Toona jäi peale eestlane, ehkki tulemus jäi siis napilt alla 20 meetri.

Võistluste kolmanda tulemuse tõukas välja Kaupo Valb, kelle parimaks jäi 16.78, neljas oli Raido Kalbach tulemusega 16.37 ja vaid 16aastane Kiur Kalme, kellel kuulitõukes veel isiklikku rekorditki maas polnud, tõukas tulemuseks 11.37.

Tuleval aastal uuesti

“Osa tulevikulootusi jäi ikka tulemata. Miks, seda tuleb küsida nende treenerite käest,” on Lilliallik pettunud, et kohalikud kuulitõukelootused Maidlasse kohale ei tulnud. Tavaliselt tulevad sportlased hea meelega Heino Lipu auks kuuli tõukama, sest see on üks väheseid võistlusi, kus kuulitõukajad mängivad esimest viiulit ja saavad kogu publiku tähelepanu. Kergejõustikuvõistlustel tuleb tähelepanu püüda teiste staadionialade kõrval ja tihti jääb kuulitõuge seal tagaplaanile. Lisaks on Maidlas võistlejatele korralik auhinnalaud, mis peaks just Eesti tulevikulootusi meelitama – võimalust kuulitõukamisega raha teenida ei pakuta neile tihti.

Milliseks kujuneb järgmise aasta Heino Lipu mälestusvõistlus, on praegu vara ennustada. Isegi kuupäev pole veel paigas ega saa paika enne, kui maailma ja Eesti kergejõustikukalender paigas. Küll on Lilliallik seda meelt, et kunagise Euroopa parima mitmevõistleja ja kuulitõukaja Heino Lipu mälestusvõistlusega tuleb jätkata.

Lillialliku sõnul on samasuguseid, ainult kuulitõukevõistlusi ka mujal Euroopas ja eeskujud olemas. Küll peaks võistluste eelarve korralikult kasvama, et ka päris maailma esinumbreid võiks kohapeal näha. Nii võiks Maidlasse tõukama tuua kuulitõukemaailmas tooni andvad ameeriklased või sakslased, mis lisaks võistlustele veelgi kaalu ja populaarsust. “See peab aga olema kõigi osapoolte ühine soov,” leiab Lilliallik.