Ida-Viru klubid läksid vaheajale väärt võitudega

9. juuni 2015 ERIK GAMZEJEV

Ida-Viru klubide omavahelistes mängudes on kahel korral sel hooajal napi võidu saanud Sillamäe Kalev eesotsas kapten Andrei Sidorenkoviga. Tabelis lahutab Ida-Viru klubisid 15 vooru järel 8 punkti.

Tänavust hooaega heitlikult alustanud Ida-Viru klubid saavad meistriliiga kolmenädalasele mängude pausile minna suunurgad pisut ülespoole suunatult, sest viimases voorus alistas Narva Trans Tallinna Flora 1:0 ja Sillamäe Kalev liidrikohal oleva Nõmme Kalju 2:0.

“Tunnistan ausalt, et just selle võidu üle sain tänavusel üsna pettumusterohkel hooajal kõige enam rõõmustada,” rääkis Sillamäe Kalevi president Aleksandr Starodubtsev Nõmme Kalju alistamisest laupäeval.

Uue treeneri viljakad muudatused

Kalev polnud eelnenud kolmes mängus löönud ühtegi väravat  ja oli kogunud vaid kaks punkti. Suur äpardumine oli sealhulgas ka väravateta viik meistriliiga uustulnuka Pärnuga. Et vahe esikolmikuga ei käriseks lootusetuks, vajas Kalev võitu Kalju üle nagu õhku. See võetigi enesekindlalt. Ühtlasi oli see sillamäelaste esimene võit sel hooajal mängudes medaleid sihtivate meeskondadega.

Mängu avavärav tuli ilusast kombinatsioonist, kus Andrei Sidorenkov viskas audist palli trahvikasti- ja otsajoone ristumiskoha lähedale, kust Deniss Tjapkin selle ühe puutega värava ette lükkas. Pallile sai enne Kalju kaitsjaid esimesena jaole Jaroslav Kvassov ja kõksas selle peaga väravasse.

Kvassovile oli see oluline tabamus mitmes mõttes. Kuuludes küll liiga paremate väravaküttide hulka, oli tal viimasest skooritegemisest möödumas juba terve kuu ja senini polnud tal õnnestunud lüüa ühtegi väravat liiga tugevamasse poolde kuuluvatele meeskondadele. Selle hooaja 11. väravaga peaks ta nüüd sellest painest vaba olema.

Teisel poolajal kindlustas Kalevi eduseisu teise ukrainlase Kirilo Silitši täpne pealöök. Enne seda oli Kalju väravavaht Vitali Teleš tõrjunud Andrei Sidorenkovi penalti.

Starodubtsevi sõnul on tal hea meel ka seepärast, et võit Kalju üle näitas, et peatreeneri vahetus oli õige samm. “Uus treener [Deniss Ugarov] muutis pisut mänguskeemi ja ütles poistele, et proovige niimoodi mängida. Ründasime rohkem äärte kaudu. Põhiline, et meeskond oli väljakul kompaktne, liinide vahel ei tekkinud vahesid nagu paljudes mängudes [eelmise peatreeneri] Frantsevi ajal. Nõmme Kalju ei osanud meie vastu midagi tõsist ette võtta,” leidis ta.

Peale muudatuste mänguskeemis on Ugarov  ka põhikoosseisus mõned mängijad välja vahetanud. Seekord ei olnud algrivistuses poolkaitsjaid Aleksandr Dubõkinit ja Daniil Ratnikovi, kes on enamikus tänavustes kohtumistes platsil olnud. Starodubtsev ei salanud, et põhjuseks on meeste suhtumine. “Frantsevi ajal oli meeskonnas kolm puutumatut: Dubõkin, Ratnikov ja Sidorenkov. Dubõkini tegutsemine nii Infoneti kui Pärnu vastu oli allpool arvestust. Ratnikovi suhtes uuel treeneril suuri etteheiteid polnud, kuid teada on, et tegu on tujuka iseloomuga mängijaga. Küllap ka Ugarov märkas seda ja leidis, et tuleb kasuks, kui ta vahepeal mängib duubli eest,” rääkis Starodubtsev meeskonna juhtmängijate motivatsiooni kasvatamise meetoditest.

Sillamäe võib saada Itaalia ründaja

Ugarovi tugev külg on Starodubtsevi sõnul see, et ta on eri klubides teinud tööd noormängijatega ning loodetavasti õnnestub selle kogemuse najal tal ka Sillamäe noored headeks mängumeesteks vormida. “Aleksandr Volkov näiteks on viimastes mängudes õigustanud treeneri usaldust. Peagi naaseb meie juurde ka Pavel Aleksejev. Kõige enam rõõmustakski mind see, kui meie oma noored hakkaksid rohkem põhiraskust kandma ning meil ei tuleks otsida nii palju võõrmängijaid,” tõdes klubi president.

Praegu aga Sillamäe ainuüksi omadega medaliheitluseks ega eurosarja mängudeks küps pole ja seepärast on kavas lähinädalatel palgata juurde veel mängijaid. Starodubtsevi sõnul tuleb lähiajal testimisele üks Itaalia ründaja ja võimalik, et ka Moldova poolkaitsja.  “Samas ilmselt ka loobume mõnest mängijast, kes pole näidanud sellist mängu, mida ootasime,” ütles Starodubtsev, jättes nimed veel lahtiseks.

Trans püüab head hoogu hoida

Väärt võidu sai enne vaheaega ka Narva Trans, kes alistas reedel Vitalijs Zilsi väravast kolmandal kohal oleva Tallinna Flora 1:0. Viimasest neljast mängust kolm võitnud Trans on kerkinud tabelis 19 punktiga kuuendaks ja medalikohast 12 punkti kaugusele.

Klubi presidendi Nikolai Burdakovi sõnul on raske üheselt hinnata, tänu millele on meeskond viimastes voorudes heasse hoogu läinud. “Peatreeneri vahetusel võib olla oma roll, aga mulle näib, et pisut paranenud on ka kokkumäng ja üksteisemõistmine.  Uue peatreeneri käekirja ja töö tulemust saame näha pärast vaheaega. Kolm nädalat on piisav aeg, et parandada mängijate füüsilist vormi ja õppida selgeks ka uued kombinatsioonid,” arutles ta.

Positiivne märk Transi jaoks on, et viimastes voorudes on taas hakanud väravaid lööma  lätlasest ründaja Vitalijs Zils. “Ootame temalt väravaid igas mängus. Kuid usun, et teine treener Maksim Gruznov teeb temaga head tööd, et see hakkakski nii olema,” rääkis Burdakov, kelle sõnul kaalub ka Narva meeskond ühe-kahe uue mängija värbamist lähinädalatel.