Kunagisest kauplusest Edu saab näitusepind

1. juuli 2011 

Üks võimalus räämas objektiga toimetulekuks on tema kunstiteoseks muutmine.


Oma räämas välimusega Jõhvi promenaadi ilu rikkunud kunagisest Edu kauplusest saab vallakunstnik Kalev Pritsu idee järgi aken omaaegsesse kaubandusilma.

Vallakunstnik Kalev Prits leiab, et omaaegse kauplusega Edu pole mõtet mingit potjomkinlust viljeleda – et värvime fassaadi ilusaks. “Olime sundolukorras. Minu visiooni järgi saab räämas hoonest näitusepind, kus näeb fotosid nii ennesõjaaegse kui okupatsioonijärgse Jõhvi kaubanduselust. Inimesed, kes mööda promenaadi jalutavad, saavad aimu kaubanduselust enne meie aega,” ütles Prits.

Kunagise kaupluse aknaid ja uksi hakkavadki ehtima fotod, mis pärinevad põlevkivimuuseumi fondidest ja samuti proua Podgornajalt, kel oli äri endise postkontori koha peal. “Sein on sellises seisus, et sinna ei saa midagi panna. Kogu ekspositsiooni jääb sildistama minu maalitud tekst “Edu – tax free”,”rääkis Prits.

Samuti on plaanis hoonele paigaldada stendid vanade ajalehtedega. “Seda ei pea iga päev uuendama, aga üks stend võiks edastada ka uuemaid uudiseid,” vihjas Prits Põhjaranniku toimetuse lähedusele.

Projekti teostab vald koostöös hoone omaniku Gunnar Apsiga. Aps püüdis vahepeal ka poodi taastada, ent seda takistas vallakunstniku sõnul muu seas probleem liikluskorraldusega.

Ajaloolane ja endine Jõhvi linnavolikogu esimees Vallo Reimaa tervitab Pritsu ideed. “Hoone küsimus ootas ammu lahendust. Olen näinud igasuguseid eskiisplaane ja hoone kohale pidi ammu tekkima uus. Pritsu idee meenutab Viru Jookide plangu juhtumit, mille Jõhvi kunstikooli õpilased kenaks maalisid. Nii võib räämas objektist kena ekspositsioon saada,” arvas Reimaa. (PR)