Ida-Viru klubide hooaja algus on olnud pettumus

23. aprill 2015 ERIK GAMZEJEV

Sillamäe Kalevi pikakasvulise keskkaitsja Igor Tšeminava peale on palli paljudes standardolukordades mängitud. Siiani pole ta sel hooajal veel väravat löönud. Laupäeval tuleb Transi kaitsjatel hoolega jälgida, et ta oma avaväravat just neile ei löö.

Laupäeva õhtul kell 19 on Narvas tänavuse hooaja esimene Ida-Viru jalgpalli vastasseis sealse Transi ja Sillamäe Kalevi vahel. Oodata on armutut võitlust, sest mõlemal klubil on hooaja algus äpardunud ja medalikursil püsimiseks ei saa enam sammugi taganeda.

Kui mullune hõbe Sillamäe seadis alanud hooaja eesmärgiks meistritiitli ja mullu kaheksandaks kukkunud, kuid nüüd oma ridu tugevdanud Trans naasmise medalinõudlejate sekka, siis seitsme vooru järel on mõlemad palju käest andnud.

Viimases voorus jäi Kalev 0:1 alla Tallinna Infonetile ja Trans ei suutnud enamat 1:1 viigist meistriliiga uustulnuka Viljandi Tuleviku vastu.

Kolm kaotust põhikonkurentidele

Kalevi saldo esimeses ringis kõigi nelja eeldatava põhikonkurendiga on eriti nukker: kolm kaotust ja üks viik ehk 12 võimalikust vaid 1 punkt. Selle kõrval pakuvad suured võidud Paide ja Pärnu üle vähe lohutust.

Lootustandev on vaid see, et nii Nõmme Kaljule, Florale kui ka Infonetile on Kalev jäänud alla kõigest ühe väravaga. See peaks justkui näitama, et põhimõttelist tasemevahet tabeli tipus olevate meeskondadega ei tohiks olla. Võitlusvaimu vähesust pole samuti ei klubi juhid ega treenerid mängijatele ette heitnud. Kas küsimus on lihtsalt ebaõnnes või milleski veel?

Peatreener Sergei Frantsev on tunnistanud, et loodetud moel pole tal tänavust meeskonda veel käima tõmmata õnnestunud. Uued võõrmängijad pole päris hästi meeskonda sulandunud ja soovitud lisajõudu toonud. Kuigi kaitseliinis on suuremas osas samad kogenud mehed, kes mullugi, on ikkagi peaaegu igas mängus lastud lüüa endale arusaamatuid väravaid. Ka ründes jääb pärast Jevgeni Kabajevi lahkumist otsustavusest puudu. Noorel Ukraina ründajal Jaroslav Kvassovil on kirjas küll juba viis väravat, kuid need on tulnud mängudes liiga nõrgematega. Esikolmiku klubide kaitsjad on tema tõrjumisega suuremate probleemideta hakkama saanud.

Frantsevilt oodatakse, et ta juhib meeskonna samasugusele võitude jadale nagu mullu suvest alates, mil tõusti viiendalt kohalt hooaja lõpuks teiseks. Iseküsimus, kas sellise mängijate valikuga, nagu praegu on tema käsutuses, on see ka tänavu võimalik.

Trans ei saa palli väravasse

Narva Trans jaoks oli hooaja algus suurepärane kuni neljanda vooru kohtumise teise lisaminutini. Kuni selle hetkeni olid kirjas suur võit Pärnu üle ja võitluslikud viigid mulluse meistri Levadiaga ja tänavu oma ridu tugevdanud eelmisel aastal viiendaks tulud Infonetiga. Tugev punktilõhn oli ka mängus mulluse pronksi Tallinna Floraga. Normaalaeg oli täis, käis teine lisaminut, kui vahetusest platsile tulnud Soome pikakasvuline ründaja Sakari Tukiainen sai värava ees oma pea pallile murdosa sekundi võrra varem kui teda katnud Transi kapten Roman Nesterovski.

Sellest kaotusest algas Transi õnnetu allamäge veeremine, kus kolmest järjestikusest mängust tabeli nõrgema poole klubidega saadi vaid kaks punkti. Kõige šokeerivam oli 1:3 kaotus Tartus sealsele Tammekale.

Nii nagu mullugi on Transile saamas lahendamatuks võrrandiks väravate löömine. Kui meeskonnaga liitunud lätlane Vitalijs Zils kõmmutas esimestes mängudes hoolega väravaid ja näis, et probleemile on lahendus leitud, on edaspidi temagi sihik paigast täitsa ära nihkunud.

Trans loob päris palju väravavõimalusi, aga palli sisse ei saa. Kogu meeskonna peale kolm väravat viimases seitsmes mängus − niimoodi pole medalite püüdmisest mõtet unistadagi. Tegu oleks justkui probleemiga, kus võiks olla abi psühholoogist.