Keskerakond põlgas värske kangelase lähiminevikus ära

5. märts 2015 ERIK GAMZEJEV

Martin Repinski arvestab, et saab lähiaastatel oma kitsetalule pühenduda vaid nädalavahetustel. Ta loodab siiski töö nõnda korraldada, et sel ajal, kui ta Toompeal riigiasjadega tegeleb, talu tegemised ei kannata.

Kõigest poolteist aastat tagasi põlgas Keskerakond ära äsjastel valimistel üheks tema kangelaseks tõusnud Konju kitsefarmi omaniku Martin Repinski ja heitis ta oma ridadest välja.

Nüüd 1556 idavirulase häälega riigikogusse valitud Repinskile ei andestanud Keskerakond tookord, et noormees kandideeris 2013. aasta kohalikel valimistel Illuka vallas valimisliidus Koduvald. Samas omavalitsuses konkureeris ka Keskerakond, kus nimekirjas oli vaid üks kandidaat.

Ka äriregister kinnitab, et 2004. aastal sügisel Keskerakonda astunud Repinski ei ole  alates üle-eelmise aasta 9. oktoobrist enam selle partei liige.

Profülaktiline otsus

Repinski rääkis eile Põhjarannikule, et ei näinud tookord mõtet Illukal Keskerakonna nimekirjas kandideerida. “Keskerakonnal ei olnud seal piisavalt inimesi, et valimistel edu saavutada. Teiseks ei tahtnud ma hakata konkureerima valimisliidus olevatega inimestega, kellega ma olin teinud päevast päeva koostööd ning kes ei teinud minu meelest midagi valesti,” rääkis Repinski.  “Püüdsin seda selgitada ka Keskerakonnale, aga tookord leiti, et teistele õpetuseks tuleb minusugused siiski välja heita.”

Repinski märkis, et  solvunud ta väljaviskamise pärast polnud. “Ega ma sellega midagi ei kaotanud,” leidis ta.

Keskerakond puhastas tol sügisel oma ridu kõikjal Eestis. Omade seast heideti välja 70 liiget,  kes eelistasid parteinimekirjale kandideerimist valimisliidus. Erandeid tehti vaid üksikutele. Ida-Virus pääsesid karmist karistusest üksnes teenekas Kiviõli keskerakondlane Viivi Kravinski ja pärast Valeri Korbi sekkumist ka Kohtla-Järve aselinnapea Ljudmila Jantšenko, kes kandideeris Jõhvis ärimees Nikolai Ossipenko valimisliidus. Peale Repinski visati Ida-Virumaal tol sügisel puhastusprotsessi käigus Keskerakonnast välja 15 liiget.

“Need inimesed on teiste parteide ja ka valimisliitude nimekirjadesse minnes öelnud lahti Keskerakonna nende valimiste kampaania põhisõnumitest,” põhjendas toona Keskerakonna peasekretär Priit Toobal.

Keskerakonna Ida-Virumaa piirkonnajuht Eevi Paasmäe märkis tookord, et soovitas kõiki ülejooksikuid kohelda ühtviisi ehk siis nad erakonnast välja heita.

Kurioossel moel oli nüüd just Paasmäe üks nendest, kel tärkas mõte tugevdada Keskerakonna valimisnimekirja Repinskiga. “Mul on hea meel, et ta ei pidanud selle loo pärast pikka viha ja nõustus kandideerima. Ma usun ka, et tal ei ole põhjust kahetseda. Ta on väga tubli noormees,” sõnas Paasmäe, tõdedes, et Repinski väljaviskamine erakonnast oli omal ajal kahetsusväärne. “Ma isiklikult olin selle vastu. Aga erakonnas valitses  tollal  hoiak, et need, kes ei ole meiega, on meie vastu.”

Püüab uuesti Keskerakonda astuda

Repinski sõnul  tegi talle riigikogusse kandideerimise ettepaneku Keskerakonna esinumber Ida-Virumaal, europarlamendi liige Yana Toom. “Tema esimese telefonikõne järel ei olnud ma sugugi vaimustatud sellest ettepanekust. Siis aga mõtlesin, et selliseid võimalusi ei pakuta sugugi iga päev, ja otsustasin seda kasutada,” sõnas Repinski.

Kuidas Repinski talumajapidamine, millel on suured laienemisplaanid, toime tuleb, sel ajal kui peremees nädala sees Toompeal riigiasjadega tegeleb, vastne riigikogu liige veel väga täpselt ei tea.  “Tegelikult olen olnud talu tegemistest viimased kaks kuud üsna eemal, kuna keskendusin valimiskampaaniale. Mõnes asjas andis see ehk tunda, kuid üldiselt õnnestus asjad nii korraldada, et minu puudumise tõttu midagi eriti ei kannatanud. Pean arvestama, et järgmistel aastatel saan taluasjadega tegelda põhiliselt vaid nädalavahetustel,” arutles ta.

Valimiskampaaniale kulutas Repinski veidi üle 10 000 euro. “Ma arvan, et tulemus ja saadud kogemus väärisid seda,” sõnas ta ja lisas, et kavatseb uuesti Keskerakonda astuda. Juhul, kui ikka võetakse.