Tänavune Narva energiajooks tuleb läbi aegade kauneimal rajal

29. jaanuar 2015 ERIK GAMZEJEV

Tänavu saavad Narva energiajooksul osalejad taas joosta üles Joaoru tõusust, mis on omamoodi rosinaks paarsada meetrit enne finišit.

Sel aastal 13. juunil juba viiendat korda korda toimuv Narva energiajooks toimub esimest korda sellisel rajal, millest korraldajad on aastaid unistanud. 

Viimastel aastatel on Narva energiajooksu rajameistril Vova Všivtsevil tulnud kõvasti vaeva näha, kuidas 7 km ja 21,1 km ring Narva remonditavate tänavalõikude vahel maha märkida. Kaks aastat tagasi ei jäänud muud üle kui kogu jooks linnast välja viia. Nüüd on enamik torudest Narvas vahetatud, üleskaevatud tänavad lapitud ning uhke kaldaäärne promenaadki valmis.

“Sel aastal saame teha väga kauni ja põneva raja,” lubab ürituse peakorraldaja Mati Lilliallik. “Söandan  isegi öelda, et nii atraktiivseid lõpukilomeetreid, mida saavad sel aastal läbida Narva energiajooksul osalejaid, pole ühelgi teisel Eestis toimuval rahvajooksul.”

Lilliallik peab silmas nii 7 km kui 21,1 km pikkuse ringi kahte viimast kilomeetrit, mis kulgevad piki Eesti ja Venemaa piiriks oleva Narva jõe kallast mööda äsjavalminud promenaadi. Arvestades, et tegu on ka Euroopa Liidu idapiiriga, siis on selline rada huvipakkuv ka välismaa jooksuturistidele. Kuigi juba mullu oli stardis inimesi 14 riigist, võib välismaiste jooksuturistide hulk veel kõvasti kasvada.

“Selline asukoht ja rada loob väga hea eelduse Narva energiajooksu reklaamimiseks ka piiri taga. Ma ei saa lubada, et  see juba sel aastal märgatavalt rohkem välismaalasi Narva jooksma toob, kuid selle kallal hakkame kindlasti tööle,” ütles ta.

Eilse seisuga oli tänavusele Ida-Virumaa suurimale rahvaspordiüritusele end kirja pannud juba ligemale 350 inimest. Mati Lillialliku sõnul on ta seadnud eesmärgiks jõuda sel aastal 4000 osalejani. Senine osavõturekord pärineb 2013. aastast, mil jooksjaid ja käijaid oli kokku 3429. Mullune osavõtuarv jäi sellele väga napilt alla.

Peakorraldaja sõnul toob paljusid Narva jooksma ka võimalus teha poolmaratonis isiklik tipptulemus. “Narva rada on hästi kiire. Seal on vaid üks suurem tõus, mis on omamoodi rosinaks, kui finiši eel tõustakse jõe äärest Joaorust üles kindluse poole. Et Narva energiajooksul selgitatakse taas ka Eesti meistrid poolmaratonis, siis peaks stardis olema Eesti pikamaajooksjate paremik,” rääkis Lilliallik.