Igor Kuzmin teeb tippspordiga lõpparve

14. juuni 2011 ALEKSEI FJODOROV

Pärast pikka järelemõtlemist otsustas Eesti üks tippsõudjaid, narvakas Igor Kuzmin spordikarjääriga lõpparve teha. Seda isegi hoolimata olümpiaeelsel aastal avanevatest võimalustest.


Ida-Virumaa viimaste aastate üks paremaid sportlasi, sõudmise maailmameistrivõistluste pronksmedaliomanik, Igor Kuzmin teatas, et kavatseb tippspordist lahkuda.

Mai lõpul maailmameistrivõistluste Müncheni etapi järel toimunud vestluses tunnistas narvalane Igor Kuzmin, et ei saa oma tulevikust täpsemalt rääkida ning oletab, et kõik võib lihtsalt lõppeda. Olukord arenes nii, et Kuzmin on praeguseks otsustanud lõpetada oma karjääri tippspordis.

“Olen juba kõikidel tasanditel teatanud, et lõpetan treeningud ja võistlustest osavõtmise. Mind küll püütakse ümber veenda ja pakutakse mingeid variante, kuid need ei ole ausalt öeldes enam kuigi ahvatlevad. Asi pole üksnes napis finantseerimises ning selles, et mul on naine ja kaks last, vaid ka selles, et olen tõsistest treeningutest väsinud,” rääkis Kuzmin.

Temas sõnul ei sündinud see otsus spontaanselt, vaid küpses juba paar aastat. “Põhimõtteliselt teadis seda ka treener Tatjana Jaanson. Võimalik, et hooaja alguses lootsingi mingit imet, et suudame medaleid võita ja esineme partneriga kahepaadis edukalt. Et aga loodetud tulemust ei tulnud, otsustasin lõpetada,” sõnas sõudja.

Motivatsioon kadus

Tänavu kevadel koos Andrei Jämsäga paarisaerulises kahepaadis senisele esipaarile Kaspar Taimsoole ja Allar Rajale tõsist konkurentsi pakkunud Kuzmin ei teinud oma otsust ootamatult. Pealegi valitseb hetkel teadmatus – koondise liikmed ei tea, kelle paadis nad esinevad. Üks oletus oli, et neljapaadi meeskond moodustatakse Tõnu Endreksoni, Vladimir Latini ja Jämsäga. “Kuzmini tasemega Eesti tippsportlasi on kokku kuus – eespool loetletud neli meest pluss Kaspar Taimsoo ja Allar Raja. Seega võib Kuzmini lahkumine nelikust probleeme põhjustada,” märkis Narva treener Sergei Gluško.

“Kahtlemata toob see otsus meile kaasa suuri probleeme. Paatkondade komplekteerimise vajadust arvestades on olukord keeruline. Kuzmin oli olümpiakandidaat ja teda asendada on väga raske,” märkis sõudeliidu peasekretär Jaan Tults. “Vestlesin temaga mõne mõnuti eest ja püüdsin teda ümber veenda, kuid ta ütles, et jääb endale kindlaks. Ta ütles, et tal puudub motivatsioon.”

Nädala jagu varem toimunud Moskva regatt osutus Kuzmini-Jämsä paarisaerulisele kahepaadile võidukaks. Ent isegi see võit ei sundinud Kuzmini oma otsust muutma, hoolimata sellest, et tugeva neliku koosseisus tekiks tal võimalus pääseda 2012. aasta olümpiamängudele.

Perekond toetab

“Olen lihtsalt väsinud. Lisaks on ka rahastamine olnud soovitust kaugel. Mul on ka perekond. Nii mõistsingi, et käes on aeg oma elu muuta, pöörata uus lehekülg. Mu pere toetab mind,” selgitas Igor Kuzmin. “Tahan end proovida valdkonnas, mida olen õppinud – logistikas -, ja võib-olla milleski veel. Konkreetseid pakkumisi pole seni saanud, ent vestlusi eri inimestega on olnud. Tagasitulek sõudmisesse on võimalik, kuid mitte lähiajal ja muidugi mitte enam tipptasemel. Spordile selga keerata ma ei kavatse – treenin edasi, kuid vähem. Võib-olla hakkan ujumas käima, jalgrattaga sõitma. Võimalusi on palju.”

“Sport on selline asi, et pärast tippu jõudmist võid kiiresti langeda. Kui enam samal tasemel välja ei tule, kaob huvi. Tegelikult on Igori-sarnase sportlase tippu viimine väga raske ja võtab palju aega ning usun, et sõudeliidu juhtkond peaks praegu püüdma teda tagasi hoida, eriti olümpiaeelsel aastal,” nentis endine Eesti tippsõudja Leonid Gulov. “Meie probleemid on sarnased. Omal ajal lahkusin minagi analoogsel põhjusel – on perekond, on lapsed, aga palk on katastroofiliselt väike. Ja kui sport sind ei rahulda, siis tuleb midagi muuta. See kõik on muidugi kurb – oleme ju noored ja võiksime veel sõuda küll.”