Jõhvi päästekomando pealik sai hõberisti rinda

27. oktoober 2014 TIIA LINNARD

Janno Vool: "Suurte metsatulekahjude ajal tuleb abikaasal ära unustada, et tal mees on."

Kas päästetöötajad jooksevad ainult režissööri käsu peale või teevad nad seda ka reaalses elus? Mida tähendab kutsung “kolmeteistkümnes”? Mitu lõuatõmmet peab tegema päästetöötaja, kel vanust 50 ja natuke peale? Jõhvi päästekomando pealik Janno Vool räägib nii, nagu asjad on.

Vanasti naljahambad pilkasid, et tuletõrjujaks saab vaid see, kes suudab magada 24 tundi jutti.

[Vool naerab.] 25 tundi peab magama!

Nõuded on karmistunud… Nali naljaks, tegelikult on päästjad universaalsed inimesed: ühel päeval ronite te puu otsa kassi alla tooma, teisel päeval koristate naftareostust. 

Ja kolmandal tõstame mõne inimese kaevust välja. Jõhvi komando on praegu Eestis ainus, kellel on nööripäästevõimekus.

 

Te olete seda Ontika paekaldal kõvasti harjutanud.

Jah. Keila komando peaks selle ka peagi saama, siis on Eestis neid kaks.

Milline on päästetöötaja füüsiline ettevalmistus? Mitu kätekõverdust ära teete?

Nagu nõuded ette näevad. Septembrikuus said mehed kõik füüsilised katsed tehtud.

Need toimuvad igal aastal?

Igal aastal. Hakkame rippes lõuatõmbamisest pihta, seejärel tulevad kätekõverdused. Nooremad teevad rohkem, vanemad − 50aastased ja enam − vähem.

Mitu korda peab see 50aastane ja enam lõuga tõmbama?

Ühe korra.

Nii vähe!

Aga siis on veel rinnalt surumine 45kilose  kangiga, siis on kükid, kang õlgadel, siis istesse tõusud.

Kus teil see jõusaal on?

Lähme, ma näitan! See on küll väike, aga ajab asja ära.

 

 

Ongi olemas? Ma mõtlesin, et mehed peavad kodus kangi sikutama. Teil on 100 protsenti meestekollektiiv. Kas on juhtunud, et mõni mees on eelmisel päeval alkoholiga liialdanud ning ta tuleb vahetuse alguses jääknähtude pärast ukselt tagasi saata?

Ma olen päästeteenistuses olnud 20 aastat ning selle aja jooksul on seda tulnud teha vaid ühel korral. Mehed teavad, et terviserikkega ei tasu tööle tulla, sest sa ei pruugi vastu pidada. Füüsiliselt koormav töö, pealegi hingamisaparaatides − sa võid kokku kukkuda ning sattuda kiirabiga haiglasse.

20 aastat päästeteenistuses! Vaene abikaasa, kes peab iga päev muretsema, et ta mees ikka elu ja tervisega koju jõuaks!

 

Kuna mu abikaasa on perearst, on meil kodus iga päev kõrgendatud valmisolek. [Naerab.] Nagu 112! Aga sellise eluga harjub ära. Suurte metsatulekahjude ajal tuleb abikaasal üldse ära unustada, et tal mees on.

Metsatulekahjusid tundub olevat vähemaks jäänud.

Jah, ka kulupõletamist oli tänavu vähem. Inimesed on targemaks saanud.

Garaažis jäid mulle autode kõrval silma saapad ja püksid − nagu keegi oleks neist välja hüpanud. Tegelikult on seal vist ikka selleks, et saaks kohe sisse hüpata.

Täpselt nii. Hommikul kell 8, kui vahetus vastu võetakse, panevad mehed oma saapad ja püksid sinna ning kontrollivad hingamisaparaadid üle. Kui väljakutset ei tule, seisavad need saapad seal järgmise hommikuni. Siis korjatakse ära ning pannakse riiulile. Uus vahetus tuleb ja paneb oma saapad täpselt samale kohale.

Kui sageli juhtub, et saapad jäävad hommikuni paigale? 

Väga harva. Kui pole tulekahjusid, on muud päästetööd. Ka politseile ja kiirabile oleme abiks.

Nii et see ütlemine, et päästetöötaja peab suutma 25 tundi magada, on tõesti ainult nali. 

Muidugi. Aga päästetöötajad viskavad hea meelega nalja. Selles ametis puutud sa kokku kõige halvemaga ning nali aitab asjast üle saada. Ma olen oma meestele ikka öelnud, et teie sekka ei tohi võõraid lasta, need ei saa asjast aru ning mõtlevad õudusega, mis juttu te küll ajate.

Vanasti oli igal pritsimajal voolikukuivatamistorn. Nüüd ei paista seda enam kusagil. 

Sellist asja enam pole jah. Nüüd on riiulid. Aga voolikudki pole enam sellised nagu vanasti. Siis olid need linasest riidest ning ma mäletan küll seda aega, kui kõigepealt läks üks paagitäis vett voolikutesse, enne kui need pidama jäid. Samas metsatulekahjudel olid linasest voolikud väga head: nad olid nii läbi vettinud, et ei läinud erinevalt kapronvoolikutest põlema. Samas kokku lapata ja kuivatada oli neid raske.

Vaatasin hiljuti ühte välismaist dokumentaalfilmi päästetöötajate suurõppusest. Komandopealik nagu teiegi tegi seal üha ränga vea ning kulutas ühe kannatanu päästmisele nii palju aega, et terve naftapuurtorn läks põlema. Kus teie oma suurõppusi korraldate?

Viimati toimus see Sillamäe sadamas, kus oli stsenaariumi järgi ammoniaagi leke. Sellised õppused toimuvad igas päästepiirkonnas igal aastal. Sellele eelneb täienduskoolitus. Tegelikult on meil iga päev koolitus ning igal nädalal kindel teema. Päästeauto peal on ju nii palju varustust, et aeg-ajalt tuleb üle korrata, kus midagi asub. Lastele päästetöötaja ametit tutvustades ikka küsin neilt, kas nad mäletavad, kuhu eile oma sokid kodus jätsid. Et päästetöötaja niimoodi ei saa, et hakkab alles sündmuspaigal oma tööriistu taga otsima, avades autos küll ühe kapi, küll teise. Jõhvi komando, mis asub keemiaettevõtete lähedal, peab olema kõigeks valmis. Näiteks õppuste ajal juhtus nii, et Sillamäe komando, kes pidi esimesena reageerima ning oma varustusega sündmuspaigale jõudma, sai väljakutse reaalsele tulekahjule ning hoopis meil tuli esimesena reageerida. Erinevalt Sillamäe komandost meil keemiasukeldumisvõimekust pole, kuid me peame oskama esmaseid ülesandeid täita. Hiljuti oli meil näiteks õppus, kus päästjad näitasid oma oskusi, kuidas avarii puhul inimene autost kätte saada ja kuidas traumahaigetega tegelda. Enne seda oli meil loomapäästeõppus.

Otsustades Jõhvi päästekomando postituste järgi Facebookis, tundub teil siin olevat üks suur sõbralik pere. Kui suur see pere on?

46 inimest. Kõik on sõbralikud. Mul pole ühtegi halba sõna öelda.

Tegelikult oleks ma pidanud jutuajamist alustame sellega, et… Palju õnne päästeteenistuse hõberisti puhul, millega teid hiljuti, Eesti organiseeritud tuletõrje 95. aastapäeval autasustati! 

Aitäh!

Tegite sel puhul meestele ikka välja ka, et pealik hõberisti rinda sai?

Seda tuli mitte ainult ühes, vaid mitmes kohas teha. [Naerab.]  

Ma mõtlesin enne teiega kohtumist jupp aega, mille tõttu on teie nimi mulle tuttav. Välja mõtlesin. Moosikeetmise tõttu!

[Naerab.] Jah, ma osalesin Mäetaguse valla esimesel hoidiste konkursil.

Te mitte ainult ei osalenud, te võitsite selle konkursi. Teie võistlustöö pälvis tiitli “Mäetaguse moos 2010″. Ma ei mäleta ainult, kas see oli selline moos, kuhu pannakse ka küüslauku ja sibulat või…

Ei, see oli pirni-šokolaadimoos.

Ja millised on teie tänavused hitthoidised?

Neid ei olegi. Vanu hoidiseid on veel nii palju järel, et ei hakanud uusi tegema. Enamik kraamist läheb üldse sügavkülma. Aga mine tea, võib-olla võistlen veel kunagi. Mine vana isahane tea!

Ma vaatasin, et autodel teie komando garaažis on väga ilusad nimed: Mathilde ja Teele ja… Kas päästeautod kannavad terves Eestis ainult naisenimesid?

Ei, Iisakus on näiteks Suur Tõll. Need on konksliftmasinad.

Mida need konksliftmasinad teevad?

Tegemist on logistikamasinatega, mis on võimelised vedama kõige raskemat tehnikat. Nad võtavad komplekteeritud konteineri peale ja viivad sündmuskohale. Panevad selle seal maha ning saavad ise edasi sõita. Näiteks Jõhvis on metsakonteiner, mis on komplekteeritud metsakustutusvarustusega.

Kui mängufilmides arstid muudkui jooksevad, siis tegelikus elus pole traumapunktiski neid jooksmas näinud. Kuidas päästetöötajatega on? Kas nemad jooksevad pärast alarmi tööle hakkamist ka ainult režissööri käsu peale?

Päästjad peavad saama ühe minutiga hoonest välja.

Ka siis, kui ta parajasti magamistoas põõnab või jõusaalis kangi sikutab. Muljetavaldav!

See, et auto peab olema minuti pärast ukse taga, on üleriigiline nõue ja selle täitmist kontrollitakse. Ka peakorrapidajal ja minul on õigus seda kontrollida.

Mis teil viga: vaatate aknast välja ja panete stopperi käima. Kas te ise suudaksite nii kiiresti?

Ikka. Allahindlust ei tehta kellelegi. Ülemus peab saama samamoodi hakkama nagu päästjad.

Milline on olnud 20 aasta jooksul teile kõige raskem tulekahju?

Kõige paremini on meeles minu esimene väljasõit. Tegemist oli “kolmeteistkümnendaga”.

13. kuupäeva ja reedega?

Ei. Kui eetris on kutsung “kolmeteistkümnes”, siis see tähendab hukkunut.

Esimene tulekahju kohe laibaga?

Jah, ja nii palju kui mehed on rääkinud, esimene tulekahju juhtubki olema just selline.