Ida- ja Lääne-Virumaa kaalusid ühteheitmist

5. juuni 2011 ERIK KALDA

Ida- ja Lääne-Viru maakonna koostöö on väga tihe kultuuri valdkonnas, ühiselt on tehtud kahel aastal järjest ühiseid teatriprojekte. Foto eelmise aasta kahe Virumaa näitlejate ühisetendusest "Tuul las tulla".


Eile Rakveres toimunud Ida- ja Lääne-Virumaa arvamusliidrite lõunal arutasid kahe maakonna esindajad kahe maakonna võimalikku ühendamist ühiseks Virumaaks, kuid peale jäi siiski arvamus, mis lähiajal maakondade ühendamist mõttekaks ei pea.

Kõige radikaalsema arvamusega ühinemise teemal esines europarlamendi liige, reformierakondlane Kristiina Ojuland, kes ütles, et kahe Virumaa ühendamine tuleks tema arvates ära teha, sest see aitaks piirkonda rohkem raha tuua. “Hea, kui see ühendamine toimuks juba enne järgmisi parlamendivalimisi,” sõnas ta.

Mõlema maakonna maavanemad Riho Breivel ja Einar Vallbaum siiski ühendamist mõttekaks ei pea, ent tõdesid, et koostööd saavad naabrid edendada küll ning kultuuri alal toimib see väga hästi. Breivel viitas hiljuti Avinurmes toimunud Virumaa tantsupeole ning ühiselt väljaantavale Virumaa kirjanduspreemiale.

Jõhvi vallavanem Tauno Võhmar ütles samuti, et tema meelest pole maakondade ühendamine mõistlik, sest aastakümnetega on Ida- ja Lääne-Virumaa lahku kasvanud. Küll aga tasuks kaaluda maakondade ümbernimetamist. “Mina pooldan, et praegune Lääne-Virumaa nimetataks ümber Virumaaks ning Ida-Viru Alutagusemaaks,” sõnas ta.

Võhmar põhjendas viimast asjaoluga, et ajalooliselt haaras Alutaguse kihelkond suure osa praegusest Ida-Virumaast.

Rääkides Jõhvi ja Rakvere omavahelisest rivaalitsemisest viimastel aastatel Virumaa keskuse staatuse pärast, ütles Rakvere linnapea Andres Jaadla, et erisuguste riigiasutuste koondamine Jõhvi oli omal ajal Rakverele küll valus teema, ent nüüd on jõhvistamine toimunud ning Rakvere peab uute oludega kohanema.

Tauno Võhmari sõnul ei ole Jõhvi piirkonnakeskusena siiski veel valmis ning selleks kulub veel vähemalt kümmekond aastat. “Arenguks peab Jõhvi liitma endaga ka ümberkaudseid omavalitsusi. Loogiline oleks, et liituks Kohtla-Järve Ahtme linnaosa 19 000 elanikuga,” tõi ta näite.

Kunagine Lääne-Viru maavanem, sihtasutuse Virumaa Muuseumid juhataja Ants Leemets arvas, et kuna Jõhvi elanikkond pole viimase 10 aasta jooksul kasvanud, vaid pigem kahanenud, näitab see, et Virumaa riigiasutuste koondamine Jõhvi pole ennast õigustanud.