Kuzmin ja Latin võivad aerud ühte paati panna

2. juuni 2011 ALEKSEI FJODOROV

Kahe aasta eest jõudis Jämsä, Endreksoni, Kuzmini ja Latini nelik MM-võistlustel 10. kohale. Selle tulemuse kordamine annaks pääsme 2012. aasta olümpiamängudele.


Pärast ebaõnnestunud maailmakarikaetappi Saksamaal, kus Narva-Pärnu paar Igor Kuzmin/Andrei Jämsä oli sunnitud Kuzmini haigestumise tõttu võistlusi pealt vaatama, on väga võimalik, et Kuzmin ja Jämsä ühinevad Tõnu Endreksoni ja narvaka Vladimir Latiniga paarisaerulises neljapaadis. Kui kõik korda läheb, esineb nelik maailma- ja Euroopa meistrivõistlustel.

Kevadel muutus konkurents MMile ja EMile sõitvasse Eesti koondisesse pääsemise nimel eriti tihedaks kahepaatides. Igor Kuzmin ja Andrei Jämsä heitsid kinda Pärnu-Viljandi duole Allar Raja/Kaspar Taimsoo. Seepärast otsustati, et MMile sõiduks hakkab valmistuma ekipaaž, mis osutub parimaks kolme võistluse tulemuste põhjal. Valikvõistlused võitsid Kuzmin/Jämsä, Eesti karikavõistlused Raja/Taimsoo. Otsustavaks pidi saama maailmakarikavõistluste esimene etapp.

Ent soolenakkuse saanud Igor Kuzmin jättis võistluse vahele. Üldarvestuses neljandaks tulnud Raja ja Taimsoo võivad nüüd südamerahus vastutusrikasteks turniirideks valmistuda.

“Muidugi oleme pettunud. Valmistusime tõsiselt ja lootused olid suured. Ei teagi, mis edasi saab. Kõik on laiali sõitnud ja seni pole midagi arutatud… Oleme ebamäärases olukorras,” kommenteeris Igor Kuzmin kujunenud seisu. “Olen kuulnud jutte paarisaerulisest nelikust, ent palju oleneb pärnakate otsusest. Tõnu Endrekson häälestus esinema üksi, kuid tema 19. koht Münchenis ei ole see tulemus, mida ta ootas. Nii et kõige tõenäolisem variant on nelik.”

Eesti sõudeliidu peasekretär Jaan Tults ütles, et maailmakarikaetapi tulemuste põhjal on Raja ja Taimsoo kahepaadi vaieldamatud kandidaadid: “Viimasel ajal on juttu olnud sellest, et moodustada tugev neljane paatkond, kes esineks stabiilselt finaalides. Meie näeme asja nii, et Endrekson, Kuzmin, Jämsä ja Latin peavad end neljapaadis proovile panema.”

Narva treener Sergei Gluško märkis omalt poolt, et nelik oleks kõige eelistatum variant: “Nad kõik on kogenud sportlased ja laias laastus neil konkurente ei ole. Peale selle olid Endrekson, Jämsä ja Latin 2006. aasta MM-võistluste medalivõitjad ning Latin ka EM-võistluste medalivõitja 2008. aastal. Kogemusi neil on ja arvan, et nende tase on aja jooksul veelgi tõusnud. Nad on kõrge tasemega sportlased ja nende väljavaated nelikus on väga head. Iseasi on nende moraalne valmisolek, kuid see on aja küsimus.”

“Praegu tuleb noormeestel osa võtta suurest Moskva regatist, mis algab juba reedel. Jämsä ja Kuzmin lähevad sinna kahepaadiga ning Endrekson ja Latin ühestega. Seal esinevad nad ka üksikaerulises neljapaadis ja kõik koos teevad katset kaheksapaadiga,” märkis Jaan Tults. “Ja muidugi tuleb neil lähiajal sõita paarisaerulises neljapaadis – siin on tohutult nüansse, sellest rääkisime juba treener Tatjana Jaansoniga.”

Lisaks kõigele on tegu olümpia-aastaga ja maailmameistrivõistluste tulemused selgitavad, kellest saab Londoni olümpiamängude kandidaat. Olümpiamängudele saamiseks on vaja jõuda 11 tugevama sekka.