Narva energiajooksule annab vürtsi Rõivase ja Liive duell

11. juuni 2014 ERIK GAMZEJEV

Energiajooksu starti lähevad sellel aastal nii peaminister Taavi Rõivas kui Eesti Energia juht Sandor Liive.

Pühapäeval neljandat korda toimuval Narva energiajooksul on ligikaudu 3500 osaleja seas nii peaminister Taavi Rõivas kui Eesti Energia juhatuse esimees Sandor Liive, kelle vahel on poolmaratoni rajal oodata tasavägist duelli. 

Kui peaminister Taavi Rõivas mai alguses Ida-Virumaad külastas, veenis Eesti Energia juhatuse esimees Sandor Liive teda kindlasti 15. juunil osalema Narva energiajooksu poolmaratonil. “Olen praegu heas vormis ning loodan tulla ja distantsi läbida,” kostis selle peale Rõivas.

34aastane peaminister oli just mõned päevad varem Eesti kõige pikema traditsiooniga rahvajooksul vähem kui 55 minutiga teinud 11,5 km pikkuse ringi peale Viljandi järvele. Oma hea sportliku vormi kinnituseks läbis ta  mai viimasel päeval  Ida-Virumaal Aidus seiklusspordi ränkraske etapi, tulles oma 3-liikmelise võistkonnaga rohkem kui saja osaleja seas 14. kohale.

Noorpõlves tõsiselt pikamaajooksuga tegelnud Sandor Liive on kaasa teinud kõigil kolmel eelneval Narva energiajooksul. Kui 2011. aastal läbis ta poolmaratoni 1.28.21ga, siis eelmisel aastal kulus aega kümme minutit rohkem.

Osavõturekord lähedal

Võistluse peakorraldaja Mati Lillialliku hinnangul peaks nende kahe mehe praegune jooksuvorm olema üsna võrdne. “See on väga positiivne, et nii peaminister kui Eesti Energia tegevjuht oma eeskujuga sportlikku elustiili järgima kutsuvad. Peale selle pakub põnevust, kumb neist pidevat harjutamist  nõudval raskel poolmaratonil kiiremaks osutub,” sõnas Lilliallik.

Eelmisel aastal oli  Narva energiajooksul 21,1 km pikkuse poolmaratoni, 7 km pikkuse jooksu ja kõnni ning lastejooksude peale kokku 3429 osalejat. Lillialliku sõnul on küllaltki tõenäoline, et see arv pühapäeval ületatakse. Näiteks 7 km jooksule on registreerunuid juba mullusest rohkem ja ka poolmaratonil hakkab osalejate arv lähenema  eelmisel aastal finišeerinute suurusjärku. “Kõndijaid on veel paarisaja võrra vähem kui mullu,” ütles Lilliallik, kes usub, et viimastel päevadel lisandub veel hulganisti osalejaid.

Internetis saab Narva energiajooksule registreeruda kuni reedel kella 17ni. Võistluspäeval lõpetatakse osalejate kirjapanek 15 minutit enne starti.

Tipud ja harrastajad kõrvuti

Tänavustest stardiprotokollidest hakkab silma, et  Ida-Virumaa suurimale rahvaspordiüritusele on tulemas suure esindusega mitmed asutused, ettevõtted ja klubid. Ligikaudu poolsada osalejat peaks stardis olema Narva Transi jalgpalliklubist. Kõrvuti noorte vutipoistega on 7 km jooksu protokollis ka näiteks põhikoosseisu mängijad Artjom Škinjov ja German-Gurii Lvov.

Poolmaratoni rajale on end seadmas aga endine Eesti koondise jalgpallur Dzintar Klavan, kelle poeg Ragnar on tegemas suurepärast karjääri Saksa Bundesligas.

Ligemale poolesaja inimesega on osalemas Kohtla-Järve Tammiku põhikool. Kooli eesti keele ja kehalise kasvatuse õpetaja Juta Davõdova rääkis, et 35 õpetaja ja 15 õpilase kaasamine ei olnud sugugi lihtne. “Eks alguses tuli ikka teha veenmistööd ja rääkida, et sellistel üritustel osalemine annab väga hea elamuse. Hea on seegi, et selle ürituse nimel on paljud meie kooli inimesed hakanud regulaarselt harjutama,” sõnas ta.

Rohkem kui 15 inimest tulevad starti nii Sonda vallavalitsusest kui ka Põhjaranniku toimetusest. Traditsiooniliselt on arvukalt esindatud Ida-Viru suurima tööandja Eesti Energia ettevõtted.

Jooksurajale on minemas ka mitmeid Ida-Viru tippsportlasi teistelt spordialadelt. Näiteks Sotši olümpiamängudel osalenud laskesuusatajale  Daniil Steptšenkole peaks olema jõukohane jõuda poolmaratonis esimese 30 hulka. Samuti Eesti olümpiakoondisesse kuulunud Darja  Jurlova teeb kaasa 7 km jooksus. Ka Narva Äkke spordiklubi esindajaid on palju − ainuüksi Všivtsevite perekonnast on osalejaid kuus, teiste seas kahtedel olümpiamängudel võistelnud laskesuusataja Jelena Všivtseva.

Eilse seisuga oli starti tulemas osalejaid 10 välisriigist.

Et poolmaratonis selguvad ka tänavused Eesti meistrid, on kohal enamik Eesti pikamaajooksu tippe. Mati Lillialliku hinnangul võib oodata isegi Pavel Loskutovi 13 aastat tagasi Göteborgis joostud Eesti rekordi tund ja kolm minutit põrmustamist. “Roman Fosti on praegu väga heas vormis. Narvas on kiire rada ja laupäevane ilmaprognoos soosib kiiret jooksu. Peale selle pakub talle konkurentsi ja aitab tempot hoida keenialane Ibrahim Mukunga,” loetles ta rekordi sünniks soodsaid eeldusi.