Umbusaldus letti ja põõsasse

19. mai 2014 

Mitmed omavalitsuste volikogude liikmed on nakatunud kummalisest kombest tulla lagedale umbusalduse avaldamisega ja siis avalikkusele mingeid selgitusi andmata peitu pugeda.

Eile kirjutas Põhjarannik Jõhvi volikogust, kus valimisliit Jõhvi − Meie Kodu esitas umbusaldusavalduse volikogu esimehele Niina Neglasonile. Küsimusele, miks seda tehti, vastas selle valimisliidu esindaja: “Ma ei ütle praegu midagi, head aega!” Täna on põhjust kirjutada samasugusest olukorrast Alajõel. Volikogu liige Natalja Prohhorova selgitas  lakooniliselt, et volikogu esimees ei sobi oma kohale.

Nädala alguses Lüganusel toimunud umbusalduse põhjuseks tõi Enno Vinni üldsõnalise koostöö puudumise.

Varasemast ajast on sellistel puhkudel kõlanud ka selgitused stiilis, et sellest on veel vara rääkida ja seisukohti alles kujundatakse.

Põhjaranniku arvates peaks umbusalduse avaldamine volikogus olemas äärmuslik samm, mis on põhjalikul kaalutletud ja läbi mõeldud.  Kuna sellega võib kaasneda ka võimuvahetus võrreldes selle olukorraga, mis kujunes valimiste  järel, on eriti tähtis motiive ja põhjusi üksikasjalikult avalikkusele selgitada.

Kohalike inimeste valimistel väljendatud tahe saab umbusalduse tagajärjel uue kuju. Ainuüksi seepärast peaks oma otsuse konkreetne ja avameelne põhjendamine olema elementaarseks reegliks.

Kui seda aga ei tehta,  saab järeldada, et kogu ettevõtmise ainus eesmärk on  ise võimule saada. Mingit muud põhjust polegi ja välja neid ka ei mõtle. Seepärast ei jäägi midagi muud üle kui avalikkuse eest põõsasse pugeda, sest mõistlikke vastuseid pole kusagilt võtta.