Vastu Võhmari tahtmist sündis Jõhvis koalitsioon

16. aprill 2014 ERIK KALDA

25. novembril 2013 valiti Jõhvi volikogu esimeheks Niina Neglason. Veidi hiljem sai vallavanemaks Tauno Võhmar (pildil paremal), kes on hiljem öelnud, et ta ei usalda enam Neglasoni. Vasakul ettevõtjast volikogu liige Allan Mänd, kes on juba aastaid tagasi välistanud koostöö Nikolai Ossipenkoga.

Jõhvi volikogu 15 liiget allkirjastasid eile koalitsioonilepingu, kuigi valimised võitnud valimisliidu juht ning vallavanem Tauno Võhmar seisis algusest peale koalitsiooni loomisele vastu. 

Eile õhtul pärast kella seitset moodustasid Jõhvis võimukoalitsiooni valimisliidu Jõhvi Heaks (10 kohta), sotsiaaldemokraatide (3 kohta) ning Keskerakonna (2 kohta) saadikud. Võimuliidu loomise vastu oli algusest peale aga liidu Jõhvi Heaks juht ning vallavanem Tauno Võhmar, öeldes seda juba esimesel valimisjärgsel ööl, kui hääletustulemused olid selgunud. Mitmed tema liidu liikmed olid selle avalduse peale üllatunud, väites, et nendega polnud Võhmar sellest enne rääkinud. Võhmar põhjendas koalitsioonist loobumist sooviga lõpetada volikogus mõttetu vastasseis ning teha koostööd kõigi jõududega.

Õige pea hakkasid aga levima arvamused, et Võhmari selline käitumine on tingitud mingitest salakokkulepetest kauaaegse vastasleeri juhi Nikolai Ossipenkoga, millest avalikult ei räägita. Selliseid kahtlusi väljendasid ka mitmed liidu Jõhvi Heaks saadikud, kuid Võhmar ise on neid eitanud.

Koalitsioon võtab vastutuse

Eile ütles volikogu esimees Niina Neglason pärast leppe allkirjastamist Põhjarannikule, et kahtlemata on kõik volikogu 21 liiget tublid inimesed, ent valimisjärgsed kuud on näidanud, et ilma koalitsioonita pole volikogus tõhus töö tagatud, “kui igaüks tegutseb omaette ning kellelgi pole konkreetset vastutust vastu võetud otsuste eest”. Koalitsiooni loomine tähendab tema sõnul, et koalitsioon hakkab ka vastutama.

Tauno  Võhmar sai eile õhtul sõlmitud lepingust teada Põhjaranniku ajakirjanikult ning kinnitas oma varasemat seisukohta, et “ma ei näe sellistel paberitel vajadust”. Vallavanem lisas, et ta ei oska lepingu sõlmimist lähemalt kommenteerida, sest pole seda lugenud ega tea, milles volikogu enamus kokku leppis. “Aga kui neil on 15 häält ja üksmeelne ülekaal, siis saavad nad ju teha, mida tahavad,” sõnas ta.

Võhmar ütles, et valimisliit oli teda siiski kavandatavast koalitsioonileppest enne informeerinud, kuid ka tookord kinnitas ta, et tema sellele alla ei kirjuta. Väidetavalt vastas Niina Neglason siis vallavanemale, et Võhmar ei peagi seda allkirjastama, sest ta pole volikogu liige.

Võhmari plaan ja uus olukord

Koalitsioonilepingu allkirjastamine vallavanema vastuseisule vaatamata toimus vahetult enne Võhmari kavandatud tagasiastumist vallavanema kohalt. Võhmar kinnitas juba pärast läinudsügisesi valimisi, et kavatseb kevadel tagasi astuda ning asuda volikogu palgaliseks esimeheks, võttes üle osa ülesandeid, mis on praegu vallavanema kanda. Võhmar kinnitas eile, et paneb veel enne juunikuud ameti maha, ent pole teada, mis saab volikogu esimehe kohast nüüd, kui tema ning  valimisliidu volikogu liikmete vahel on uus olukord tekkinud. “Jah, see on minu plaan, kuid nüüd võib olukord muutuda,” jäi Võhmar siin napisõnaliseks.

Ta ei olnud siiski nõus väitega, et tema ja tema juhitud valimisliidu vahel on tekkinud vastasseis. “Lihtsalt osa valimisliidu liikmetega me ei käi ühte jalga ning mõningate isikute vahel pole usaldust, see pole mingi saladus. Kuid ma ei ütle seda kogu valimisliidu kohta, kus on ikkagi 26 inimest. Ja ma ei ütleks ka seda, et need 10 valimisliidu liiget, kes on volikogus, oleks kõiges üksmeelsed. Aga parim hinnanguandja on aeg,” sõnas Võhmar.

Niina Neglason ütles, et nad ei ole arutanud, kuidas nüüd, pärast koalitsioonileppe sõlmimist, ametikohad vallavalitsuses ja volikogus jagunevad. Võhmari kõige tõenäolisemaks mantlipärijaks vallavanema kohal peetakse praegust abivallavanemat Eduard Raed. Mis saab volikogu esimehe kohast? “Eks volikogu peab seda otsustama,” sõnas Neglason, kelle sõnul on Jõhvi volikogu viimastel aegadel vallavalitsuse tubli töö kõrval laisaks muutunud ning peab aktiivsemalt ise valla asjade edendamisel kaasa rääkima.

Jõhvi koalitsioonilepingus mingeid ootamatuid ega suuri lubadusi ei ole. Palju on lauseid, millele eelnevad sõnad “toetame”, “jätkame”, “aitame kaasa” jne. Ent lubatakse näiteks lahendada linnas videovalve, vaadata üle lasteaedade ning huvikoolide tasud, tõsta huvikoolide ja lasteaiaõpetajate töötasu ning käivitada vallavalitsuse sisekontrollisüsteem.